enbg

Шоуто на Слави, 3 октомври 2014 г.

3.10.2014 | коментара

В петък гости в предаването бяха представителите на Патриотичен фронт – Валери Симеонов и Красимир Каракачанов и председателят на АБВ – Георги Първанов. Това беше последното от поредицата предавания, в които – седмица преди изборите ни гостуват представители на партиите с шанс за влизане в парламента. Поканата за гостуване бе приета от водещите според социологията партии и техни представители заявиха своето присъствие. Лиляна Павлова от ГЕРБ гостува в понеделник, във вторник гост беше председателят на БСП Михаил Миков, в сряда гостува Николай Бареков от България без цензура и в четвъртък – представителите на Реформаторския блок – Меглена Кунева и Божидар Лукарски. На отправената покана не отговориха само от партия ДПС.

В началото на предаването Слави Трифонов изрази своята и на колегите си съпричастност към скръбта на загубилите своите приятели, близки и роднини при трагедията в Горни Лом. „Начинът да не се случват такива нелепи неща е всеки да си върши работата и да носи отговорност за своите действия“, каза водещият. Своите съболезнования изразиха и двамата гости – Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. Те застанаха на позиция, че трагедията би могла да бъде избегната. Според Красимир Каракачанов това може да стане, „ако в България органите, които трябваше да инспектират подобни предприятия, си бяха вършили работата, тъй като това не е първият взрив в подобна фабрика, която утилизира взривни вещества. Можеше да не се случи и ако в съдебната система имаше по-малко корупция. Имайки предвид, че лицензът на фирмата е бил отнеман два пъти, а съдът им го е връщал.“ По думите на Валери Симеонов, не би трябвало да игнорираме и личната вина: „Много голяма вина има ръководството на фирмата, защото става въпрос за струпване на много по-голямо количество взривни вещества и от друга страна – много се е бързало, вероятно е трябвало да бъдат усвоени пари по някаква поръчка.“

Слави зададе въпрос към Валери Симеонов, който досега не е бил част от политическата система – как си представя своето бъдеще, ако влезе в парламента. Според Симеонов, то ще бъде трудно, защото е човек, който „върви против течението“. По думите му се наложило да влезе в политиката, за да избърше от себе си и от лицето на ТВ СКАТ позора, „който ни лепна едно друго лице“. „Това е задължение, но основното е да дадем възможност на тези 4 – 5 или 600 хиляди патриоти да имат своя партия. Тъй като те останаха без народен представител в НС . И заедно със симпатизантите на ВМРО става още по-голяма маса хора, които не са представени в НС .“ – обясни мотивите си Валери Симеонов. Запитан защо са се коалирали с ВМРО , той отговори, че това е най-естествената коалиция между най-старата и най-новата патриотични партии и „защото поставяме България над всичко – над личното и над егоистичните партийни интереси“.

На отправения от Слави Трифонов въпрос какво е мнението му за ДПС , г-н Каракачанов обясни, че винаги е смятал съществуването на партията в нарушение на българската Конституция. Според него обяснението, че през 1991 г. в Конституционния съд гласовете са били разпределени по равно „за“ и „против“ съществуването на ДПС и КС не е излязъл с легитимно решение, не оправдава нещата. „За мен ДПС е една партия, която спекулира с турското население в България. Още по-лошо, тя го капсулира, не го интегрира, опитва се постоянно да набива чувството за вина в нормалния българин. Примерно когато някой каже: „В ДПС много крадете.“ – те казват – „Да де, ама възродителния процес“. Ето за това става дума. Това е една партия, която разделя българския народ.“ – коментира лидерът на ВМРО и определи ДПС като „една партия, която се е заиграла със властта и е превърнала икономиката в своя лична фирма.“

Слави постави пред Красимир Каракачанов въпроса за краткия живот на коалицията им с Николай Бареков . „По принцип аз съм човекът, който от 2-3 години говори, че патриотичните партии в България трябва да се обединят, но до Евроизборите преди няколко месеца това не беше узряло, явно. И се наложи на Евроизборите , тъй като там бариерата е много голяма, там е 5,88 процента, (…) да търсим друг вид коалиция. Но вследствие на тази коалиция българските патриоти имат свой достоен представител в Европарламента – евродепутата Ангел Джамбазки. Сега, когато обаче в една коалиция, ти научаваш какво се случва от телевизора – примерно, един ден сме за Народна република България, на другия ден чуваш как някой ти казва, че сме за монархия, на третия ден – Сакскобургготски ще бъде кандидат за еврокомисар и подобни неща – коалиция не може да съществува. (…) И друго нещо, когато в една кампания виждаш, че човекът, с който работиш, е готов да обещае всичко и да излъже за всичко, само и само да спечели някой глас, това лично на мен не ми харесва, не се харесваше и на нашите членове и симпатизанти и когато г-н Симеонов предложи да създадем този Патриотичен фронт, мога да ви кажа, че с най-голямо облекчение всички наши членове, всички наши симпатизанти подкрепиха тази идея.“ – обясни Каракачанов.

Слави попита Валери Симеонов верни ли са слуховете, според които Патриотичния фронт се спряга като част от тройна коалиция с ГЕРБ и Реформаторския блок, ако в парламента влязат 6-7 партии и с най-много гласове е ГЕРБ. „Това са слухове на политически недоброжелатели“, каза Симеонов. Той поясни, че не са имали никакви разговори или договорки с Бойко Борисов за никакви коалиции и „няма да правим коалиция с никого“. Симеонов подчерта, че това е позицията на Патриотичен фронт – ще подкрепят „всичко, което е добро за България и ще са против всичко, което е в ущърб на народа“. Той поясни още, че не е задължително да са в опозиция. От Патриотичния фронт призовават за съставяне на правителство на национално спасение: „Ние настояваме за правителство, което да бъде програмно, което да изпълнява пунктовете на една програма, която трябва предварително да се съгласува. С други думи, ние сме за поставяне на точка на политическото разделение и противопоставяне, да се разпишат основните приоритети – десетина – дванайсет, около които трябва да се обединят всички партии и ще го искаме това нещо от партиите още с нашето влизане в НС, което както знаете е безспорно.“

Идеята за такава тройна коалиция бе опровергана и от Красимир Каракачанов: „Този, който разпространява тази лъжа, се казва Волен Сидеров. Един човек, който никого няма да учуди с това, че за пореден път си измисля нещо и го разпространява в обществото. И това кой го казва? Човекът, който три години и половина крепеше правителството на Борисов. Който три месеца носеше ибрика на Лютви Местан . Този човек сега ни обвинява, че искаме да правим нещо, което всъщност ние не искаме да правим. Ние казахме още в началото на кампанията, тъй като Борисов заяви, че ако няма 121 мандата, няма да направи правителство. Видно е, че БСП и ДПС ще вземат втория мандат – не могат да направят мнозинство и ние с г-н Симеонов заявихме ясно и категорично – ние сме готови да вземем третия мандат и да направим Правителство на националното спасение.“ Той обясни, че пред това правителство трябва да са набелязани 5 – 6 приоритета, които според него са: „голямата безработица , ниските доходи, пенсии, заплати, възраждането на икономиката, катастрофиралото здравеопазване, демографската криза, битовата престъпност, която е заляла половин България, престъпността по висшите етажи на властта“. Реализацията на идеята, според лидера на МВРО , може да се случи по следния начин: „Всичко това се разписва пред обществеността, пред медиите, като програма за управление. И това не означава, че аз и г-н Симеонов ще ставаме министри.“ Той обясни, че за всеки министерски пост те биха специалисти. „Всички говорят за Меркел , за германския модел, но не желаят да подходят по този начин“, каза Каракачанов и добави: „Ако българските партии не седнат на една маса, тук не включвам ДПС , не извадят проблемите, които мачкат обществото и не намерят общи решения, нищо не сме направили.“

Валери Симеонов също смята, че правителството трябва да бъде от специалисти, трябва да е програмно: „И е много добре тези специалисти да са минали през бизнеса. Състоянието на дребния и средния бизнес е такова ужасяващо, защото законите се правят от хора, които хабер си нямат от бизнес.“

Представителите на Патриотичния фронт категорично заявиха, че не биха направили коалиция с Атака, ако Волен Сидеров влезе в парламента. Красимир Каракачанов заяви следното за лидера на Атака: „Аз не смятам, че Волен Сидеров е националист. Човек, който 91-ва година призовава да изпратим български войски в Ирак, след което говори за американски империализъм… Абе , нека да го обобщим – човек, който открива своята кампания в чужда столица и открива своите събрания със съветския химн, не може да бъде български националист. Българският националист не слуша нито Вагнер, нито някой съветски композитор. Той слуша Панчо Владигеров .“

Красимир Каракачанов обясни, че кампанията на Патриотичен фронт е заложила на срещи с хората, които ги посрещали с думите „Вие сте последната надежда за българския патриотизъм, не ни предавайте”. Той посочи, че проблемите на хората ги задължават да работят именно за тях, а не само за програми.

Като финал на разговора Валери Симеонов се обърна към избирателите с думите: „Освен Патриотичния фронт, няма да има други представители на патриотите в 43-тото народно събрание, така че гласуването за други просто е загуба на гласа”. Красимир Каракачанов призова всички български мъже, които са давали клетва под българското знаме и всички българки, които са родили поне едно българче, да излязат и да гласуват, защото купеният вот може да обърне нещата и да предреши съдбата на България.

Във втората част на предаването гост беше председателят на АБВ – Георги Първанов. В началото на разговора той поднесе своите съболезнования към роднините и близките на загиналите в Горни Лом. На въпроса дали такава трагедия може да бъде избегната, Първанов отговори: „Разбира се, че сигурно би могло да бъде избегната тази трагедия. Аз продължавам да се питам кой е този българин, български чиновник, който е дал лиценз за утилизация на гръцки противопехотни или противотанкови мини, които гърците не са пожелали да ги взривят на тяхна територия”. Според него с този акт България е признала, че е „втора категория страна”. Първанов припомни взрива в Челопечене, когато като президент е свикал незабавен консултативен съвет: „Тогава приехме една специална програма за ускорено унищожаване на тези боеприпаси, защото те стояха с години в някои от тези складове. Бяха отпуснати средства. И мисля, че българските боеприпаси в значителна част бяха унищожени, но очевидно някой внася отвън такива”, каза той.

„Как се чувствахте по-добре – като президент или като председател на нова политическа формация?”, попита Слави Трифонов своя гост. „И в двата случая мините гърмят непрекъснато отвсякъде”, отговори Първанов. Според него предизвикателствата са различни, като работата на президента е повече с международен характер. Георги Първанов коментира и изказването на президента Росен Плевнелиев за Русия, който я определи като „националистическа и агресивна държава”. „Това е странно и осъдително. Никой български държавник, дори и Цар Борис III, не си е позволявал да направи подобно изказване. Аз категорично искам да го осъдя, да се противопоставя. За съжаление то се вписва в една поредица от изказвания и позиции на българската външна политика, включително на външен министър, на премиер, това е обидно. Аз държа с Русия ние да имаме взаимноизгодни, но специфични отношения в рамките на Европейския съюз. Защото, да играем ролята на ястреб към приятелска Русия, не ни приляга”, каза Първанов.

Слави Трифонов припомни гостуването на Михаил Миков в шоуто преди дни. „БСП ви смятат за предател”, сподели впечатленията си водещият. Георги Първанов обясни, че и през 1997 г. е бил смятан за предател: „Когато върнах мандата аз бях предател, съглашател и всичко”, каза той и добави: „Предател е този, който е изневерил на ценностите. Предател е този, който е изневерил на предизборните обещания. Не може да си провел референдум за Белене (…) и на другия ден партията, която е инициирала този референдум, който е морално спечелен, макар и формално да не стигат гласовете, да забравиш, че има такъв ангажимент”.

На твърдението, че отцеплението му от БСП ще доведе на власт ГЕРБ и Бойко Борисов, Георги Първанов отговори, че ако хората гласуват за АБВ и другите по-малки политически формации, ще бъде стеснена територията на Борисов и рискът от еднолично управление. Гостът посочи две заплахи за бъдещото управление – съставянето на тайна коалиция като тази на Пламен Орешарски и еднолично управление като „премиерската република на Борисов”.

Според Слави Трифонов при влизането на много партии в парламента няма да е лесно да се създаде правителство. „Вие бихте ли направили коалиция с БСП, тъй като сте леви партии? При някакви определени условия, заради властта или ако сте в опозиция – заради определени действия?”, попита водещият. „Аз твърдя, че на България не й трябва коалиция, която да закове мнозинство на 120 депутати. Това ще бъде слаба коалиция. Това е коалиция, която ще трепери за кворума всеки ден. На България й трябва коалиция от 150 народни представители”, каза Първанов. Слави Трифонов коментира, че единствената възможност това да се случи е коалиция между БСП и ГЕРБ. „Защо не? АБВ би подкрепила едно принципно споразумение между най-големите партии? Принципно – както вече до втръсване повтаряме – както в Германия, при много ясно разписани ангажименти. Защо не, ако трябва да започнем примерно със здравеопазването? Защо не, ако в центъра на програмата на тази коалиция не застане демографската политика? И тук е ролята обаче на малките партии. Защото, когато говорим за големите партии, аз се отнасям позитивно и в същото време имам едно „но”, което е много важно. Не може години наред, особено последните 4-5 години, да има едни тежки, включително и междуличностни отношения, такива тежки препирни, квалификации. И изведнъж да седнат на масата и да се разберат сякаш нищо не е било”, коментира Първанов.

Гостът сподели още, че няма намерения да става депутат: „Президентът си е президент”, каза той и допълни: „АБВ има много силен отбор, АБВ ще има най-силната парламентарна група от гледна точка на качеството”. Той разказа и за многото млади хора, с които работи: „Истинско удоволствие е да наблюдаваш зали, в които не доминират белокосите – с цялото ми уважение към нашите бащи и майки, а където има много млади хора, които спорят помежду си, раждат идеи”, каза още Първанов.

На въпроса какво ще прави, ако не влезе в парламента, Първанов отвърна, че няма такъв лидер, който да разсъждава върху тази тема преди изборите. И добави, че АБВ има всички шансове да влезе. Гостът посочи и някои от идеите на партията, които смята за най-добри – тази за въвеждането на мажоритарен вот, пряка демокрация и референдуми. Според Георги Първанов ДПС не трябва да участва в управлението на страната. „Просто защото преядоха, както казват хората”, обясни гостът. Според него в правителството на Орешарски ДПС са прекалили „с консумацията на власт”.

На въпрос защо се е отказал от кандидатурата си за лидер на БСП на конгреса, Първанов отговори: „Защото видях, че мачът е уреден. Контактувах, аз обикалям страната непрекъснато, усещам нагласата. Една от причините за състоянието на българската политика е загниването на партиите. Такъв клиентелизъм, какъвто има в старите партии, не е имало никога.“ Гостът даде пример с това, че има поне 10-15 души от националния съвет на БСП, които са в ключови, големи държавни предприятия, каквито са енергийните предприятия. Първанов каза, че в новия парламент партията му ще предложи създаването на анкетна комисия, която да провери всички „далавери“ и „дивотии“ в енергетиката, включително назначенията в бордовете на АЕЦ Козлодуй и Марица Изток. Според Първанов тази комисия би следвало да установи дали няма източване на енергетиката към партийните каси.

По отношение на кризата в КТБ лидерът на АБВ каза, че вероятно няма еднозначен отговор на въпроса кой е виновен: „Очевидно, че тази банка не е управлявана добре. Очевидно, че тя е използвана за различни цели, може би – включително и за подкрепа на политически партии. Но ударът беше съзнателно нанесен от определена групировка.“ Според него на първо време трябва да се изплатят предвидените по закон средства на вложителите, а за останалото да се намери експертно решение, за да може банката да бъде оздравена по възможно най-бързия начин. Първанов призова решението да бъде професионално, а не политическо.

На финала Георги Първанов заяви, че ако подкрепят партията му, хората ще гласуват за държавници, които са доказали, че са на тяхна страна.

В заключителната част на предаването сценаристите Филип Станев и Тошко Йорданов споделиха със Слави впечатленията си от седмицата, в която в шоуто гостуваха представители на водещите политически сили, които според социологически данни имат шанс да влязат в парламента.

Тошко Йорданов обърна внимание на това, че единствената партия, която отказа да изпрати свой представител в „Шоуто на Слави“, беше ДПС. Според него това би могло да говори няколко неща: „Едното е, че трудно ще отговорят на въпросите ни, защото към тях специално има ужасно много въпроси от българското общество и ние, като граждани, щяхме да им ги зададем. Другото може да е политическа надменност и третото е, че може просто да не им пука, защото точно техният електорат си е твърд.“

Според Филип Станев, за съжаление, над 80 процента от новия парламент ще бъде старият парламент: „Няма нужда да си правим илюзии за това, че ще бъде нещо различно. Статуквото се запазва. Аз видях едни хора, които от първия ден – гостуването на госпожа Лиляна Павлова, като минем през господин Миков, като продължим след това с господин Бареков, след това реформаторите, та до днес… според мен има един общопожелателен, благороден, леко кротък (защото все пак идват избори) тон на изговаряне на общи приказки, на неща, които всички сякаш искат да чуят.“ Според Станев политиците не са предложили никаква конкретика с изказванията си преди изборите.

На въпроса „никой ли не ти направи добро впечатление“ Станев отговори така: „Ако въобще може да се говори за добро впечатление, може би единствено така наречените „националисти“ имат едно по-нормално лице. От това, което сме виждали преди това като лице на национализма.“

Тошко Йорданов коментира представянето на гостите в петъчното предаване: „При господин Каракачанов и господин Симеонов проблемът, доколкото го има, в морален план е, че единият създаде Волен Сидеров, а другият обиколи почти всички политически партии, за да се коалира с тях. Що се отнася до господин Първанов, който така удобно каза, че заедно с теб и с твоя екип сме гледали в една посока за мажоритарни избори и пряка демокрация, истината всъщност е, че когато той беше президент и ние събрахме 70 хиляди подписа за референдум, той по тогавашните правила – като президент – можеше да инициира референдум. Но нищо не направи.“

Според Йорданов Лиляна Павлова е интелигентна жена и би стояла начело на ГЕРБ много по-добре от този, който в момента стои. Сценаристът каза, че е останал разочарован от Реформаторския блок, особено защото има десни политически пристрастия. Относно господин Миков Тошко сподели метафоричното изказване на Иво Сиромахов, че е „симпатично момче, ама не може да ти оправи колата“ и припомни, че лично той е нарушил закона и е спрял референдума. Сценаристът не пропусна да сподели впечатленията си и от лидера на ББЦ Николай Бареков: „Той не е глупав, но в желанието си на всяка цена да се набута във властта, като сложим на страна този краен популизъм, от който вече започва да ти се гади, дори надминава Волен Сидеров в подобни безсмислени изхвърляния. Същевременно е до ушите в това, с което го замерваха. С данъчните декларации, с къщата, в която живее, с финансирането си… От вътрешна гледна точка ми беше най-неприятно това гостуване.“

За да опише съвременните ни политици Филип Станев цитира текст на Иван Хаджийски: „Колко политици у нас са политици, понеже ги не бива за нищо друго; които, след като сами са се убедили, че не са в състояние да оправят собствените си работи, са добили кураж да оправят работите на цяла България? Колцина от нашите общественици гледат на обществената си кариера не като на едно по-тлъсто или по-постно дробче?“ Тошко Йорданов допълни, че в неделя ще гледаме битка за дробчето. Той заяви още, че не може откровено да призове хората да гласуват. Филип Станев каза следното: „Тези, които ще отидат да гласуват, независимо за кого ще го направят, е хубаво да си помислят, за пореден път: за цените на тока, за това как ще си плащат парното през зимата, за всички тези неща…“ Слави завърши предаването със следните думи: „Пряка демокрация – това означава да се гласува. Дали аз ще гласувам си е моя работа. Но по принцип е хубаво да се гласува.“