enbg

Ученици от НГДЕК за свободата и манталитета на българския народ

23.9.2011 | коментара

Тагове: ,

22 септември 2011 г.

В Деня на независимостта, 22 септември 2011 г., Шоуто на Слави гостува в Националната гимназия за древни езици и култури. В среща – разговор с ученици от гимназията участваха Слави Трифонов и Иво Сиромахов – възпитаник на същото училище. На днешния ден децата от гимназията разсъждаваха над различни теми, свързани с независимостта, мотивацията и патриотизма.

Чувстват ли се независими днес

Александър Динев, 18 г.
„Независимостта е една от най-важните крачки съм свободата. Не се чувствам независим. Следователно и свободен не се чувствам. Защото България не предразполага своите млади хора към по-хубаво развитие. Затова отиват да си търсят щастието някъде другаде.“
Попитан какво го мотивира да получава знания, Александър отговори така:
„За съжаление на цялото българско общество, в България има много лесни начини за изкарване на пари, различни от това да се изкарват със знания.
Всеки човек трябва с честен труд и усилия да успее и да си изкарва хляба. И ако всеки се махне от България, това никога няма да се случи.“ Лично той заяви, че смята да остане и да учи в България. На същото мнение бе и Яна, която смята, че младите хора трябва да остават тук.

Христина, 12 клас
„Повечето хора са роби на себе си и на общественото мнение. Хората не следват мечтите си. Ако поне някой се замисли – що за мечта е била Независимостта през 1900 – та година, да бъдат независими, тогава може би и той ще се почувства независим.“ Христина сподели още, че се надява да постигне мечтите си. Има възможност да учи в чужбина, но не иска: „Явно съм виден националист. Не мога да оставя всичко, което родителите ми са градили за мен, тук съм живяла, тук съм отраснала. (…) Национализъм е просто да обичаш родината си.“

Имат ли основание да се гордеят с нещо от днешна България

Георги, 10 клас
„Трябва да имаме обща идея – сега трябва не да бягаме в чужбина, а да се борим против нещата, които не ни харесват. Например, на нас не ни харесва, че трудът не се заплаща, както ние бихме искали. Ами, да останем и да го променим. Защо англичаните не са избягали от острова и да отидат другаде? Ние трябва да останем и да се борим нашата държава да се развива по-добре.“

Милослава
Това, което ме разочарова безумно, е недоверието на хората към останалите – към институциите, към хората. Това се поражда, според мен, от въпросната свобода, която българският народ не може да понесе. Ние непрестанно търсим някой, който да ни навигира и някой, който да се оправдаваме за своите грешки с него.
Винаги съм искала да остана тук и да уча и градя кариера, но преди 6 месеца взех окончателно решение, заради натрупване в тези сфери, в които искам да се занимавам, на ужасно негативни неща, които не съвпадат с моите разбирания. Та се надявам като отида в чужбина, да се поуча, и дано се върна и да успея да променя поне малко нещата тук, тъй като искам с политика да се занимавам. … човек не може да се оплаква от нещо, без да се е опитал да го промени.“

Има ли нещо, което може да ни обедини? Трябва ли да умрат всички, които помнят социализма

„Стереотипи има навсякъде, но искам да кажа в заключение, както ние достатъчно говорихме с Вас и Вие виждате, че ние сме свободни и независими, ние можем да изберем – да учим тук, да учим в Шотландия, да учим навсякъде и ние, масата от нас, предпочитаме да останем в България. … И знаете ли кое е тъжното – че нямаме достатъчно патриоти и манталитетът ни е различен. Според мен, ако манталитет на българите се промени, нещата ще станат по-различни.“

„Болно ни е обществото, докато смятаме държавата за разграден двор, докато гледаме злобно в двора на съседа, докато не се промени този манталитет, просто няма как да се оправим.“