enbg

Петьо Блъсков: „Има системна грешка в проекта „Борисов“

24.3.2011 | коментара

23 март 2011 г.

Гост на Редколегията днес беше журналистът Петьо Блъсков.
Първият въпрос към него зададе Иво Сиромахов за позицията на „днешните медии“ и отношението им към властта.

„Можеше много по-сериозно да се държи пресата. – отговори г-н Блъсков. – Много инертно се държи, повърхностно. А точно сега трябва да се държи много внимателно, с много точна работа с информацията – търсене на истинската информация, а не – разнасяне напред – назад на микрофони.“

На забележката от страна на Иво, че медиите се държат като официози и „само пригласят на правителството“, Петьо Блъсков изтъкна две неща:

„Няма образование по журналистика в България“, каза той и разказа, че когато започва да прави вестник „идват хора, току-що излезли от факултет по журналистика, от филология, други дисциплини – тези хора са неподготвени, огромна трудност за тях е да направят изречението. Съпротивата на белия лист е нещо страшно за тях.“

„50 процента слагане на властта и 50 процента инерция и мързел“ – такова беше обобщението на Петьо Блъсков за медиите в момента. Във връзка с коментара на Слави, че се държат като преди 10 ноември и в-к „Работническо дело“, журналистът се съгласи: „Да, много е страшно. Едно от ужасяващите неща днес е когато пред мен се появи дописка и тя започва с изречение, което през 1978 г., ако напишеш такова изречение в тогавашния ми вестник „Отечествен фронт“, ще те набият и ще те изгонят. … Клиширани фрази и неясно за какво става въпрос.“

Петьо Блъсков бе запитан от сценаристите за Станишев и Сидеров, които са били начинаещи журналисти при него: „Станишев го изгонихме, защото искаше да си публикува мненията.

Ние го пратихме да напише репортаж за едни събития в Русе, той се върна с есе.“ Колкото до Сидеров, Блъсков потвърди, че е пишел есета, след като е минал през другата работа: „Имаше една ясна позиция тогава по присъствието на ДПС в политическия живот и доста добре развиваше и защитаваше. И американците недолюбваше също.“ На питане дали тогава е имал националистически уклони, гостът отговори: „Неговият националистически уклон е плагиат, защото такъв вестник, такава партия са съществували в България 30-те години или там някъде и „Атака“ се е казвал и вестникът, и формацията. Като име, като знак, като развитие, си е чисто политическо плагиатство. В което няма лошо.“

След кратки взаимни упреци между Слави и Петьо Блъсков, че преди са говорели по-остро, докато сега се изразяват като мъдреци, гостът предизвика да го питат и да се види дали е „прибрал сабята“. Ответният въпрос беше насочен към мнението му за Бойко Борисов.
„Отначало му бяха направили една хубава програма, обаче се оказа, че има системна грешка в тоя проект „Борисов“. Той се оказа друг човек – не може де изпълни програмата. Очевидно е слаба ракия.“ – отговори Блъсков.

По отношение на управлението той заяви: „В това управление се удари на пазарлък, това е най-глупавото, което се развива в момента. Сяда, пазари се със Синдикатите, айде – едни пари заминават нанякъде, никой не знае. Управление не става с пазарлък, управление става с ясна програмна последователност и воля. Това, което най-много очаквахме от него – да демонстрира воля, да демонстрира последователност, като човек – спортист, развил се в спорта, защото спортът калява воля, калява последователност, калява решителност …, ние виждаме човек, който тича от дупка на дупка, слага тапи и се пазари с тоя – с оня.
Ти излизаш от качествата си, ти девалвираш като управленец, когато се пазариш със Синдикати, с този, с онзи, с трети и с пети…“

По темата за финансирането на някои вестници от държавата Петьо Блъсков каза следното:
„Когато се говори за независимост на вестниците, това е най-страшното, което се случва. Това е една тиха, тайна, подмолна игра на властта за предоставяне и субсидиране на отделни издания – предоставяне на средства, уж по различни обществени поръчки.
Обявява се един конкурс от някакво министерство за някакви пари – за обяви, реклами, обявява се конкурса – кой чул, кой не чул, пък нещо не е наред с документите, пък така, пък иначе, докато най-накрая „нашите“ хора спечелят конкурса.“

Петьо Блъсков не пожела сега да каже кои са „нашите“ хора и обясни, че е изпратил писма до 8 министерства с въпрос какви договори са сключили и с кои издания. После обясни и схемата: „Примерно в момента да се дадат 300 хиляди лева, (…) аргументацията е много интересна: Р„Във връзка с дългогодишното плодотворно сътрудничество“. … Наистина има субсидиране, което е тайно. Миналата година около 5 милиона лева са изляти по тази схема.“ От тези думи бе провокирана реакцията на Светльо Митев, който каза: „Значи, все пак, въпреки всичко, макар и тайно, държавата намира начин да поддържа културата.“

По думите на Слави Трифонов, казаното от Блъсков, обяснява „защо някои вестници се държат така“. И двамата с госта бяха единни, че всъщност тези пари, които дава държавата, са наши пари, които се събират от данъци.

Още по темата поясни Петьо Блъсков: „Такава система работи в Европа, например в Италия, но там всичко е регламентирано – по какви критерии кой вестник какви пари ще получава от държавата. И това по никакъв начин не пречи на италианската „Република“ да получава пари от държавата и в същото време да бъде най-големият критик на Берлускони.“

Слави коментира, че в България бързо се забравят нещата и в крайна сметка, човек знае, че когато е в политиката, ще може да изкара „едни лесни пари“. Гостът потвърди, че „това (политиката) е най-големият бизнес в държавата и миналата година са похарчени 200 милиона лв. само за депутатите, а с 500% са си увеличили възнагражденията при Станишев. В момента един депутат има субсидия от 15 000 лева.“

За финал Петьо Блъсков бе помолен да коментира заглавие от „Труд“ от преди месец в рубриката „Така живеем“: „С Бог в душата и с Бойко в сърцето“. Коментарът му беше следният: „Тъжна душа, тъжно сърце.“