enbg

Миролюба Бенатова: Някой е преценил, че пасивното поведение на полицията ще бъде по-добре прието

28.9.2011 | коментара

27 септември 2011 г.

Гост в шоуто беше журналистката Миролюба Бенатова. Неин репортаж от с. Катуница преди дни предизвика в някои среди напрежение и недоволство към самата нея и към телевизия бТВ. Плакати с надписи: „Миролюба Бенатова – национален предател“ и „Долу Миролюба Бенатова“ бяха издигнати на отделни места.

За случилото се в Катуница и реакциите

„Отидох да си свърша работата професионално, както съм правила толкова години“, заяви журналистката и допълни,че не е очаквала да попадне в епицентъра на омразата. „Не смятам, че трябва да се превръщам в чучело. Може би протестиращите имат нужда от мишена… Аз, защото съм лесна. Много е лесно да кажеш „Долу Миролюба Бенатова“, какво от това?“

Слави изрази своето неразбиране на ситуацията, защото, докато той е този, който в шоуто изразява мнение и позиция, то в работата си на репортер Миролюба Бенатова просто отразява това, което се е случило. „В случая се оказа, че огледалото е виновно. – коментира журналистката. – В случая бТВ и аз, като един от репортерите, които отразявахме събитията в Катуница, се оказахме огледалото, в което не харесват образа, но чупят огледалото.“ По нейните думи, след като е мислила много след това, си дава сметка, че може би хората, били на мястото на събитията, се очаквали репортерите да поведат „тяхната революция“. „Да кажем, че хулиганската проява е всъщност героизъм и да почнем заедно с тях да викаме „Българи – юнаци! Това не е сериозно.“ По думите й, като професионалист, тя смята, че това да отидеш, да нараниш някого за отмъщение и да му счупиш къщата, в никакъв случай не е „лицето на справедливостта“.

„Разказвайки за събитието по този начин, аз всъщност казах: „Това не е начинът вие да отвръщате на цар Киро или на когото и да било“. Те казаха, че защитавам цар Киро.“ – даде си сметка Миролюба Бенатова.

Какви хора са се засегнали от нейния репортаж

По думите на журналистката, в Катуница са отишли агитки на пловдивски футболни отбори, които сами се представили като такива. „Безпрепятствено разрушиха три къщи пред очите на полицията, след което си тръгнаха. Аз разказах какво се е случило. Те си тръгнаха и след това ми се обидиха. И започнаха да ми слагат в устата думи, които аз по никакъв начин не съм изговорила.“ – беше нейната позиция.

Помолена да уточни какво означава „пред очите на полицията“, Миролюба Бенатова разказа, че там имало голямо присъствие на жандармерия, която не направила „абсолютно нищо, освен да присъства, с оправданието, че ако са били взели мерки, щяло да има жертви. Аз не смятам, че е така.“

Журналистката заяви, че вечерта, когато е станал погромът, не е имало жители на Катуница, или те са били много малко. В този смисъл обвиненията към нея, от крайни групировки, че е говорила за жителите на селото като за тълпа, са безпочвени, допълни тя.

Ролята на политическата класа

Като тъжен факт Миролюба Бенатова изтъкна ситуацията в Катуница и това, че има отколешна вражда между различни хора в селото и фамилията на Кирил Рашков. „Има дългогодишни пререкания, има наслагване на несправедливост. Хората години наред си задават въпроса защо този човек става все по-богат и все по-богат, а не работи.“ На това място Слави направи вметка, че „политическата класа е виновна за това, че 22 години тя не се занимава с проблема с ромите и много роми живеят безнаказано“. – „Не е само проблемът с ромите – каза Миролюба Бенотова, – проблемът е с незаконно забогателите, които дерибействат и които имат връзки в полицията, прокуратурата и съда, и нищо не им се случва и хората се въртят в кръг, в опит да намерят някаква справедливост и това никога не се случва. (…)
Това наслагване доведе до това, че хората имат нужда някой да отмъсти за тях.
(…) Това е страшното, че ние като общество се чувстваме изключително изоставени, изключително онеправдани и наистина от един момент нататък имаш нужда някой да удари твоя насилник. (…) В случая насилника има две лица. Единият насилник е насилникът с буса, а другият насилник е този със запалителното вещество. И хората се чувстват изоставени.“

Мястото на държавата

Слави Трифонов поиска мнението на гостенката си за това къде е държавата при тази ситуация. „Държавата, очевидно, както през всичките тези години, наблюдава. И ни оставя да се избием помежду си, което е страшно. Защото от това, че някой ще счупи нечия къща, нищо няма да се промени. И хората няма да бъдат по-защитени. И в крайна сметка къщата на цар Киро не е счупена. Тази къща (която беше подпалена – б.а.) е пак на цар Киро, но тази къща, в която той е живял до последно и в която има шест коли, които ние видяхме, те са си пак там. И цар Киро е реално опазен. Но не от мен. … Той си е плащал през годините. Но да го вземем като емблема на хората, които са създадени от службите, обгрижвани от тях, отглеждани в годините, и направени, както от един борец се е случил един чудесен бизнесмен, по същия начин това е един бивш затворник – цар Киро, който рязко през годините достига до едно изключително богатство, което без благословията на политическата класа и на службите, няма как да стане. … Те са десетки такива, които някак си нищо не ги лови.“

Има ли връзка между събитията в Катуница и предстоящите избори

„Със сигурност началото на тази история, в този й вид, не е планирано, никой не е направил нарочно така, че момчето да бъде убито. Това не е планирано. И това момче наистина е убито от един бус, който го е сгазил безконтролно на една улица, при конфликт. (…) Това е част от нагнетяването и това е част от хаоса, от болката… Според мен, последвалите събития имат връзка с изборите. Защото, според мен, някой – не знам кой, е преценил, че хората сега имат нужда от това зрелище, заради всичко това, което им се е насъбрало, ще им бъде приятно да видят, че някой наказва тези, които те приемат като свои тирани. И полицията затова не е взела отношение. Смятам, че е прието, че ще бъде по-добре прието, ако тези хора бъдат оставени да възпроизведат някакво свое възмездие, отколкото ако полицията се намеси.

И си правя този анализ, не за друго, а защото реакцията към мен ме кара да мисля така. Ако полицията беше реагирала, сега нямаше да има „Долу Миролюба Бенатова!“, ами тези същите хора щяха да са пред МВР. Някой е преценил, че това поведение, пасивното, ще бъде по-добре прието и ще доведе до по-голяма подкрепа.“