enbg

Едоардо Миролио: Вече съм 99 процента българин

20.10.2010 | коментара

19 октомври 2010 г.

Един от най-големите инвеститори в България – Едоардо Миролио, беше гост в шоуто. Италианският предприемач признава, че обича България. Запитан защо е спрял избора си на България за бизнес, отговаря, че това е „една много хубава страна, това е най-хубавото място на света, тук се чувствам най-добре – природата е прекрасна, има отлични вина, много симпатични хора, много – много добре се чувствам!“Самият той от 30 години идва тук в България и казва, че вече познава всички: „Аз съм 99% българин, гражданин съм на град Сливен.“

Запитан как преценява българите като екип, като работници, Едоардо Миролио отговаря: „Много добри техници, да кажем, не много добре организирани, като търговци – малко повече напън, но в общи линии много способни хора.“

На въпроса на Слави защо е избрал Сливен за своите инвестиции, а не Плевен например, гостът отговори така: „Там има традиции – повече от 200 години се тъче и се произвеждат вълнени тъкани. Аз продължавам тази традиция за качеството и традициите в спецификата на сливенските вълнени тъкани. И за мое щастие Сливен е един голям винен регион на България. И тъй като аз съм от един от най-важните винопроизводителни райони в Италия – Алба, реших да продължа традицията и за правене на вино по италиански начин в района на Сливен и Нова Загора.“

Едоардо Миролио притежава 7 фабрики в нашата страна. Основният му бизнес е в сферата на текстила, но той решава да произвежда и вино в България. Неговото решение било продиктувано от няколко неща: „Най-вече защото традицията в Италия е да се прави вино. От 40 години се занимавам с вино в Италия. Още повече, това е изключително добро място за отглеждане на лозя, за правене на вино.“

Г-н Миролио си е поставил амбициозни цели: „Искам да докажа, че невъзможните мисии са възможни – да покажа на целия свят, че хубавото българско вино, направено с гордост българско вино, може да бъде на едно от най-добрите световни нива. Това се случва. Малко бавничко, но така се случва. … Моята концепция, дори в производството на тъканите, е че трябва да бъде направено с гордост, изработено с гордост в България, защото това е единственият начин да можем да продаваме ръчно произведени продукти по света. И това е една битка, която е много трудна. Преди всичко с българите, които са убедени, че българската стока не е с добро качество, битка, която водя с много хора, които са изнасяли продукти, които не са били с добро качество. Битка също и с цялото административно управление, което счита, че няма достатъчно добри продукти от България, които да я представят добре по света. Ние водим тези битки и ще наложим тази марка „Произведено с гордост в България“.