enbg

Харалан Александров: Бойко Борисов е пример за постмодерно явление, което сменя роли и идентичности

21.2.2012 | коментара

Антропологът Харалан Александров гостува в „Шоуто на Слави“ този вторник. Темите на разговора между него и Слави Трифонов бяда разнообразни – от разпадането на българското общество и регионалните неравенства, през жълтата преса и лъжите, до опозиционното поведение на шоуто и взаимоотношенията между Слави и премиера Борисов. Ето какви бяха основните тези на госта:

За разпадането и преподреждането на българското общество:

„Ние сме в много интересен турболентен период – разпадат се един тип връзки и възникват други връзки. При последното преброяване стана ясно, че една трета от хората живеят сами в домакинствата. Това очевидно означава, че традиционнито патриархално семейство вече не е същото. Същевременно, хората много активно общуват помежду си. И това ме кара да вярвам, че е въпрос на време, ако издържим и оцелеем, да възникнат нов тип връзки, нов тип общности, които, дай боже, да са по-жизнени от тези.“

За българския индивидуализъм и провокирането на отношение към общността:

„Единственият начин хората в тази среда да разберат, или да повярват, че има смисъл да правят нещо общо, е някакви хора, които вече са го повярвали, да го направят заедно, по възможност публично и тези хора да сполучат.“

За регионалните неравенства в България:

„Налага ми се професионално да се натъжавам, защото работата ми е свързана с много пътувания – обикалям периферията на страната, така наречените неразвити селски райони, и бедствието, в което живеят голяма част от хората, е повече от натъжаващо – то е разтърстващо. Виждам такива нива на отчаяние, бедност, резигнация, усещане за безперспективност и за безнадеждност, които изглеждат отвъд линията, от която могат да бъдат върнати нещата. Това е много натъжаващо. Изглежда има цели загубени общности в България. Ние много говорим за социалните неравенства, но у нас все повече се наблюдават драматични регионални неравенства и различия. Ако живеш в малко затънтено място, достъпът до качествен живот, до качествени социални, образователни и здравни услуги е кошмарен. Направо го няма. И това, за съжаление, се задълбочава.“

За взаимоотношенията на Слави и премиера Борисов и опозиционното поведение в шоуто:

„Става дума за конфликт на две етики. Аз самият се държа по-скоро опозиционно, отколкото в подкрепа на всички управления. Но, от друга страна, при положение, че сте били близки, етиката на личната връзка също е валидна. Особено в тази култура. В този смисъл има етичен конфликт, има дилема и ти си я решил в посока на това да се държиш систематично опозиционно. Съвсем друг въпрос е какви обяснения налага Борисов. Той, както обикновено, и то много убедително, налага обяснението, което на него му е удобно към момента. Но определено си заслужава да се държиш опозиционно.“

„Това е много драматична ситуация. Ние го наричаме емоционално скъсване. Това е, когато сте имали силни страсти с някакъв човек, много е типично при семейните двойки, но също се случва при близки приятели. И ако сега сте в разлъка, аз мисля, че е много важно да се видите двамата и да се разберете. Защото цялата публика тръпне от вълнение какво се случва между вас.“

За лъжите:

„Ще те попитам нещо като човек, който промотира актьори – къде е границата между актьорското майсторство и лъжата? Защото нещото, което не можем да отречем на нашия премиер, е блестящият артистичен и импровизационен талант. Даже съм си мислил, че ако го беше забелязал ти, като негов приятел, и го беше поканил в някой от многобройните формати, които продуцираш, щеше натам да насочи енергията и таланта си и щеше да се размине с политиката. Чупил е дъски, идвал е с кимоно… Той е имал напън, имал е порив човекът да се изявява.“

За премиера Борисов:

„Моето усещане е, че дарбата на Борисов – да интерпретира реалността по начина, по който той я преживява, или иска да я преживява, взима превес над реалността. Аз не знам дали това е целенасочена лъжа – на злонамерена подмяна на реалността с овластената версия на реалността.“

„Той продължава да е любопитен и е добър пример за постмодерно явление, което сменя роли и идентичности.“

„Бойко Борисов е обичан, защото успява да каже на хората това, което те очакват да чуят.“

За жълтата преса и хората, които я четат:

„Медийната ситуация е отражение на менталната ситуация. Щом има хора, които са готови да четат „Уикенд“ и подобни парцали, явно има потребност от това. Това ще рече, че хората се чувстват много зле, че наистина не се харесват. Според мен голяма част от хората се чувстват страшно зле в кожата си. Не харесват начина, по който живеят, страната, в която живеят, отношенията си с другите хора. И е много важно, наместо да си променят живота, да повярват, че всички други се чувстват зле като тях.“

На финала на предаването Слави изрази мнение, че гостът му по-често трябва да говори в публичното пространство: „Не си ли се замислял, че ти трябва по-сериозно да участваш в телевизионен проект? Защото начинът, по който говориш и начинът, по който обясняваяш нещата и харизмата, която имаш са много полезни за това да помагаш.“ „Аз не разбирам от това – това е в твоята сфера на компетентност.“ – отвърна Александров и добави – „Бих участвал и ще имам нуджа от сериозно консултиране, ако имаш време някой път ще го обсъдим.“