enbg

Редколегията, 12 декември 2013 г.

12.12.2013 | коментара

Тагове:

„Тракия е и Солун, и Ксанти, и Кърджали в България, Вардар, Скопие, Призрен в Косово, Сараево. Тракия е нашата жива история в Европа. Тя е нашият представител в този географски регион.“ Това изявление на турския премиер Реджеп Тайип Ердоган, направено за местните избори в град Кешан беше обект на коментари от редколегията на „Шоуто на Слави“. Освен това сценаристите Тошко Йорданов, Иван Кулеков, Ивайло Вълчев и Александър Вълчев не пропуснаха да обърнат внимание на реакцията на българската държава след това нагло изказване.

Историкът Тошко Йорданов каза, че обясненията са много и всички те най-вероятно са верни: „Едното е че Ердоган, въпреки че Турция официално се води светска държава, е представител на ислямисткото движение в Турция. Течение, което живее с историята на Османската империя в най-големия й разцвет. Това е все едно ние да живеем с мечтите си за Симеонова България или за България по времето на Иван Асен Втори. Ако започнем да говорим по този начин, особено в 21-и век, граничи с идиотията.“ Според Йорданов с тези думи Ердоган защитава ислямските традиции в по-твърдия им вид, не в светската им част.

По-интересна според Тошко Йорданов е реакцията на българската държава, особено сравнена с логично острите отговори на Сърбия и Гърция. Той цитира част от официалното мнение на българското МвнР:„Министерството на външните работи, изхождайки от традиционно добрите отношения между България и Турция, и в светлината на предстоящото заседание на Смесената комисия по нерешените въпроси, смята, че подобни изявления не допринасят за развитие на двустранния диалог, насочен към търсене на ефективни и прагматични решения. “

„Ние имаме ли президент?“ – попита Иван Кулеков. Той даде за пример предишно изказване на Ердоган относно Косово и последвалата остра реакция на сръбския президент Томислав Николич. Ивайло Вълчев обясни каква според него би трябвало да е реакцията на държавата ни: „Най-малкото – викаш посланика и му искаш обяснение или го пращаш да си ходи като знак на това, което се е случило.“ Според него България би могла да иска обяснение как една държава, която ни е партньор в НАТО, предявява териториални претенции.

Според Александър Вълчев българската идентичност вече се размива. Той припомни скандала с Генерал Васил Делов в Кърджали и даде за пример едно писмо от момиче от Кърждали, публикувано в Интернет:
„Здравейте! Момиче съм на 18 години и живея в град Кърджали. ( българка съм… много от вас смятат, че всички в тази град и областта са от турски произход). Та това е и моята тема. Нашият град е много красив, обичам го. Но ме боли да гледам на къде отиват нещата. Кърджали не е голям град, но по-голямата част от населението е от турски и ромски произход.
Тази година съм абитуриентка и със семейството ми решихме, че е добре за семейният бюджет да започна работа. Защото освен разходите по бала искам да се запиша за шофьорските курсове. Проверих в доста заведения и на всякъде едно и също: „Владееш ли турски език?“. Когато отговоря, че не знам, следва един доста неуместен за мен въпрос: „Как така не знаеш турски, нали живееш в Кърджали?”. И тогава просто нямам никаква представа какво да направя или кажа. Как е възможно в 21 век в български град да трябва да знам турски език, за да започна работа? Едва ли не аз трябва да се чувствам виновна и неука, че не знам турски.
А да не говорим за магазините. Влизаш и те засипват куп турски думи и когато помоля да повторят на български, защото не съм разбрала ме гледат все едно съм човек втора ръка.“

Тошко Йорданов изрази мнение, че проблемът е много сериозен и се обоснова така: „По време на предишното управление – на ГЕРБ, Бойко Борисов и Ердоган се целуваха като първи приятели. И двамата са диктатори по душа. Те мислят по този начин. Нито в Турция има демокрация, нито Бойко Борисов е демократ. А сегашното правителство е хванато „за топките“ от ДПС, което е факт. ДПС може и да не се харесват с Ердиоган, но ДПС никога няма да тръгнат срещу Турция, при положение, че те са етническа партия, съставена от български турци…“

Иван Кулеков уточни, че неговата позиция и тази на колегите му не е срещу турския народ, а само срещу Ердоган: „турският народ е най-потърпевш от този диктатор“, каза Кулеков. Според него изявлението на премиера на Турция не е само предизборно изхвърляне, а част от неговата политика.

Ивайло Вълчев зададе следните въпроси: „Когато един министър-председател на една от най-силните държави в света и най-развиващите се, излезе и каже такова нещо и когато турската пропагандна машина го повтаря и го показва няколко поредни пъти в разстояние на една-две години, дали става дума за печатни грешки във вестниците? Дали някой нещо някъде не тества? Дали не ни тестват дали утре няма да казваме: „О, добре сте дошли! Какъв кеф – ще възстановим Османската империя! Супер! Колко хубаво беше едно време!“.“

Цялото предаване от 12 декември 2013 г.