enbg

Редколегията с равносметка за отминалата година

3.1.2013 | коментара

Редколегията на „Шоуто на Слави“ се събра за пръв път през тази година, за да направи обзор на събитията, случили се в България през 2012–а година, както и да коментира предстоящите парламентарни избори и референдум.

Пръв от сценаристите говори Филип Станев. Той защити тезата, че отминалата година е била успешна за България. „Нашият футбол процъфтяваше – елитният тим на „Бистришките тигри“ се возеше с правителствения самолет надлъж и нашир, а най-добрият футболист в света Бойко Борисов вкарваше дузпа след дузпа в селски мачове. При това – на вратари, които гордо пазеха своята мрежа, леко надупени и почти обърнати с гръб.“ Сценаристът „похвали“ и дейността на МВР: „Лично Бойко Борисов обяви, че сме заловили стотици тонове, даже защо не хиляди, даже защо не милиарди тонове кокаин, което тотално обезкокаини планетата и наркотрафикът по света изчезна завинаги.“

Иво Сиромахов изрази несъгласие с иронията, отправена към президента Росен Плевнелиев за гафа със Скалистите планини в Колорадо по време на новогодишната му реч. „Картинката със Скалистите планини не е грешка. Това е важен символ. Защото, къде е Винету? Да не е на Витоша? Всичко е мислено предварително“, каза сценаристът.
Иво Сиромахов коментира и темата за референдума, който ще се проведе този месец. Според него въпросът „Дали България да развива ядрена енергетика, чрез строежа на нова ядрена централа?“ е некоректен. „Не е ясно къде ще се строи тази централа, не е ясно колко ще струва, колко ще струва токът от нея. Ние, за да сме „за“ или „против“, трябва да сме информирани какво ни се предлага, а ние не сме“, обоснова се сценаристът. Той припомни, че предстоящият референдум всъщност ще е първият демократичен в историята на България. „Референдуми е хубаво да има, но да са по въпроси, по които хората би трябвало да се произнесат.“ И даде пример с въпроси, подходящи за референдум: „Искате ли парламентът да бъде намален наполовина?“ и „Каква форма на управление искате – Президентска република или Парламентарна република?“ Важен въпрос според Иво Сиромахов е и този за избирателната система. „Преди 4 години ние имахме инициатива за референдум за избирателната система, но 75 000 подписа потънаха. Никой няма да пита хората по тези въпроси, защото биха разклатили статуквото“, завърши сценаристът.

Тошко Йорданов коментира изказвания на премиера Бойко Борисов, направени през 2012–а година. „Идват избори и за пръв път, откакто има избори, действащият премиер си позволява да каже: „Ако сме ние – в никакъв случай няма да стане по-зле, при всеки друг ще е катастрофа.“ По този начин действаше БКП по времето на БКП. Това е антидемократично, катастрофа за държавата е да се изказва действащият премиер по този начин“, коментира Тошко Йорданов. Освен това, според сценариста „необходимото за демокрацията разделение на властите просто не съществува“. Тошко Йорданов се аргументира с това, че „изпълнителната власт е в ръцете на един човек, законодателната власт, Парламента, е придатък към същия този човек – Бойко Борисов, приятелката на Цветанов е начело на Софийски градски съд, работата на Конституционния съд е блокирана.“
Тошко Йорданов коментира и думите на Бойко Борисов, който казва: „Съумяхме да направим своята енергийна независимост факт.“ „Каква енергийна независимост – учуди се сценаристът – газта си я получаваме от Русия така, както си я получавахме, нефтът ни си влиза от Русия така, както си влизаше от Русия.“
Тошко Йорданов подкрепи анонсирания от премиера приоритет за 2013-а година за развитието на малкия и средния бизнес, но наравно с това изнесе данни, че за миналата година над 1400 малки и средни фирми са фалирали и вследствие на това над 97 000 души са останали безработни.

Александър Вълчев пък запозна зрителите на „Шоуто на Слави“ с прелюбопитно интервю, дадено от зам.-председателя на ГЕРБ Искра Фидосова пред в. „Труд“. Пред медията Искра Фидосова говори за своя домашен любимец – кученцето Армандо. „За менюто му се полагат специални грижи, защото е на специална диета. Купуваме му телешки шол, който първо се сварява, след това се смила и се смесва със зеленчуци – чушка, морков, тиква и спагети. От сместа се правят мънички кюфтенца. Два пъти в седмицата му даваме и парченца сварена сьомга“, цитира Фидосова Александър Вълчев. Сценаристът илюстрира със снимков материал „непознатите думи за българските пенсионери“ – телешки шол и сьомга. После продължи с информацията за Армандо. В интервюто Фидосова разказва още, че кучето има и собствен гардероб – джинси, тениски, моряшко костюмче, червено кожухче с джудженце. По-късно Ивайло Вълчев коментира темата с Армандо така: „Като чух за кученцето на г-жа Фидосова, много се натъжих, защото преди 5 минути си мислех, че съм нелош баща, който се грижи добре за децата си. Вече изпитвам дълбоки съмнения.“

Най-философски настроен от сценаристите се оказа Светослав Митев: „Светът, който наблюдавах миналата година, е свят, който винаги съм наблюдавал. Хората, които имат жажда за власт, за пари, за слава, всъщност изградиха този свят по начин, по който им се харесва и никой не ги спря. Това е техният свят и аз съм този, който няма място в него. А аз съм такъв, че не искам просто да се натрапвам.“

Друг член на Редколегията – Драгомир Петров, сподели, че с наближаването на изборите е „все по-голям симпатизант на ГЕРБ“, защото както и при футболен мач – винаги е бил за по-слабия. Като симпатизант Драгомир Петров бе изготвил писмо, с което премиерът Бойко Борисов да поиска прошка от народа на Сирни Заговезни. Ето част от писмото: „Скъпи българи, редно е на Сирни Заговезни ние, от правителството, да поискаме прошка. Простете за това, че в България има корупция, престъпност, бедност, безработица, а ние се борим с тютюнопушенето. Искам прошка и от българските майки – простете на Симеон Дянков, че не ви вдигна майчинските, с тези пари ще ви построим детски градини. Извинявайте за това, че когато бъдат построени тези детски градини, ще трябва да отписвате децата си от университета, защото им е дошъл реда за градината…“ По-надолу в писмото на Драгомир Петров „Бойко Борисов се извинява“ още от името на Цветан Цветанов, Искра Фидосова, Мирослав Найденов и Яне Янев.

Ивайло Вълчев говори за положителното във външната политика на България. Според него е добре, че страната ни най-после е излязла от ролята на добрия котарак Леополд по отношение на позицията си към Македония. „Радвам се, че за пръв път се видя това желание да не сме прекалено толерантни и възпитани и да не оставяме другите да строят въздушни кули от измислици за наша сметка“, каза Ивайло Вълчев.

Отново най-емоционален в изказването си бе Иван Кулеков. „За мен събитието на годината е една заповед на министър Цветанов, която забранява на полицаите да спират безпричинно шофьори и да ги питат: „И сега какво прайм?“ Спомних си тази заповед, докато вчера двама полицаи ми проверяваха документите, защото съм карал колата си без да правя нарушения. А това било много съмнително“, започна Иван Кулеков. Според него за Цветанов вече не трябва да се говори като за „прост физкултурник“, а като за „велик революционер: Ленин – Кастро – Цветанов.“ Иван Кулеков пресметна, че до „пълната победа на Цветановата революция остават шест месеца.“ „И сега ко прайм?“ – попита накрая сценаристът.