enbg

Моралът в новините винаги е по-важен от рейтинга

17.11.2010 | коментара

16 ноември 2010 г.

Едно от най-популярните лица на bTV, водещата на новините Гена Трайкова беше гост на „Шоуто на Слави“ този вторник. Още с влизането си тя обясни, че усещането да си в шоуто е съвсем различно от това в студиото на новините и макар, че ги делят не повече от 20 метра, „това е най-голямата метафора за телевизията като място, на което работим – от другата страна е сериозното говорене, актуалното, злободневното от деня, а тук, при теб е шоуто, бенда, прекрасните балерини, прожекторите, аплодисментите… два различни свята“.

В началото Гена Трайкова си спомни как е попаднала в bTV преди 10 години: „Имаше обявен конкурс по документи и интервю, след което трябваше да се явим на едно обучение, което премина под формата на кастинг, защото там трябваше да правим чисто практични неща. Правехме емиси, които никой не виждаше и това беше вторият начин за пресяване на хората.“ Тези сухи тренировки вървели през септември и октомври 2000 г. На въпрос защо е избрала тази професия водещата отвърна: „Обичам да разказвам истории“ – и допълни – „Това е възможност да срещаш всеки ден различни хора. Няма рутина в тази професия – всеки ден е различен. Това според мен е голямата благословия на нашата професия.“

По темата за морала в новините и за противопоставянето му с търсенето на сензации и рейтинг, Гена Трайкова отговори в качеството си на продуцент на bTV Новините: „Моралът в новините винаги е по-важен от рейтинга. BTV избра да се държи не като частна, а като обществена, като отговорна медиа. Всеки път, когато трябва да се разкаже в новините за някакво събитие, което е трагично, неприятно, свързано със смърт на някого, онова, което ни води е фактът, че близките на този човек – съпругата, децата, майка му и баща му, може би гледат. И няма смисъл да убиваш някого многократно, чрез телевизора. Имаше един случай с български хеликоптер, който беше свален в Ирак и ние разполагахме с видеото. В този конкретен случай ние бяхме единствените, които разполагаха с видеото. Тогаваа се взе решение този видеоматериал да не бъде излъчен, защото той щеше да нарани близките на тези хора. Тази медиа, която търси печалбата може би ще спечели от рейтинг, но ще загуби уважението на аудиторията. А в нашата професия искреността и уважението на аудиоторията са най-важните неща.“

Водещата имала случай, в който не можела да продължи да чете новините – след репортаж от делото срещу медиците в Либия: „Защото това не е кино, то се случва някъде на истински хора. След това имаше бланк, в който се разказваше доста подробно за мъчения с ток и изтезания с кучета в либийските затвори. Много ми беше трудно да го прочета това нещо.“

Най-тежкият момент за Гена Трайкова бил по време на снимките на документалния й филм „Шепот от гроба“: „С оператора Добромир Иванов снимахме разравянето на най-големия масов гроб в Босна. Не беше трудно заради нещата, които видяхме, които бяха ужасяващи и отблъскващи, а беше трудно заради това, че тогава осъзнах размера на човешката омраза и какво може да причини тя на някой, който довчера ти е бил съсед, гледали сте заедно телевизия, вечеряли сте заедно. Босна, земя на четири вери – католици, православни, евреи, мюсюлмани, в които хората трябва да се обичат четири пъти повече, се превърна в олицетворение на най-отвратителните човешки престъпления в новата история.“

Относно своя екранен партньор Венелин Петков, Гена Трайкова обясни: „С него работим от 10 години заедно и много добре се познаваме. Аз знам в абсолютно всеки момент че мога сто процента да разчитам на него за адекватна реакция или да ме покрие, ако се наложи – без да си говорим.“

В заключение Гена Трайкова обобщи какво ủ е дала работата за bTV Новините: „За тези десет години натрупах безценен опит, който не може да бъде осребрен в абсолютно нищо. Срещнах страхотни хора. Имах възможността да разкажа истории, които на мен са ми били интересни – били са важни за мен, надявам се да са били важни и за зрителите. Тези дест години ми дадоха възможност да съм на едно изключително динамично място, да съм сред едни хора, сред които се чувствам добре, да работя за bTV Новините, които създадоха абсолютна революция в новините преди десет години и ми дадоха невероятни приятели.“