enbg

Мартин Шулц, 29 април 2014 г.

29.4.2014 | коментара

Тагове:

Председателят на Европейския парламент (ЕП) и кандидат за председател на Европейската комисия (ЕК) Мартин Шулц беше специален гост в „Шоуто на Слави“.

В началото на разговора Слави Трифонов попита Мартин Шулц какво мисли за българите и за България. „Има много граждани в Европа, които не знаят много за България, което е жалко. София е един чудесен град и България е една чудесна държава, вашата нация има много голяма история“, заяви Мартин Шулц. Кандидатът на ПЕС за председател на ЕК смята, че българите са повлияли много на страните от Източна Европа. Той сподели, че наскоро е прочел „много важна книга“ на австралийския историк Кристофър Кларк, посветена на водещите фигури в Европа във времето преди Първата световна война. От нея Мартин Шулц е научил много за сръбско-българските отношения, за „българския въпрос“, за важната роля, която е имала България в годините преди войната.

За ролята на България към днешна дата депутатът от Германската социалдемократическа партия заяви следното: „В момента ние живеем в трудни времена и кризата в Украйна влияе на вашата страна и на ЕС като цяло. (…) Българската икономика по принцип страда от кризата в Украйна и от друга страна, българите имат много опит в отношенията със съседните си страни. Ние имаме нужда от съветите на България.“
На въпрос на Слави Трифонов Мартин Шулц отговори, че няма впечатление на България да се гледа като на държава „втора ръка“. Гостът заяви, че се бори срещу подобно разделение на страните и е категоричен, че всички държави имат едни и същи права.

В интервюто Мартин Шулц потвърди, че е от семейство с пет деца. Политикът сподели, че има двама братя и две сестри и е най-малкият от всички. Шулц довери, че семейството му е изиграло важна роля за това да стане политик. „Родителите ми са много странна двойка – майка ми беше един от създателите на Християндемократическата партия на Германия, баща ми беше 11- ят син на миньор – много влявото. И 1940 г. се ожениха, тогава имаше диктатура. Всъщност любовта е по-силна от всякакъв вид идеология и аз съм резултат от това“, каза Мартин Шулц. Той допълни, че братята и сестрите му също имат пръст в това да се захване с политика, защото като малък често ги е слушал да водят политически дебати. „Политиката не е нещо, което може да те направи щастлив“, категоричен е обаче Мартин Шулц. „Аз съм щастлив, когато съм с моята съпруга“, сподели с усмивка политикът. А след това довери и какво друго може да го зарадва: „Аз се чувствам щастлив, когато видя млади безработни хора да си намерят работа. Помним нашите години от 18 до 30 – тогава сме силни, тогава сме много ангажирани, много диви, смеем се, изграждаме неща и намираме нашия партньор, ние сме много креативни и изграждаме основата за нашия живот. А сега 50 %, в някои страни, на тази възраст хората нямат работа – нямат апартамент, нямат ваканция, нямат приятел, нямат любим, нямат любима, нямат сватба, нямат деца. Страх и бедност – това всъщност разрушава.“

Мартин Шулц заяви пред Слави, че стратегията му, ако бъде избран за председател на ЕК, ще бъде свързана с инвестирането в малкия и в средния бизнес. Според него малкият и средният бизнес създават най-много работни места и са „гръбнакът на икономиката“. „Но те имат много проблеми, например във вашата страна – те взимат заем и после трябва да го плащат с много високи лихви и не може да се създават по този начин работни места.“ По думите му, в други страни пък проблемът е свързан с това, че фирмите спекулират със кредитите, които им отпускат банките при ниска лихва. Според Шулц компаниите, които предлагат работа на младите хора, трябва да получават привилегии при получаването на кредит.

Слави Трифонов постави пред председателя на ЕП и важния въпрос кога България ще бъде приета в Шенген. Мартин Шулц заяви, че той лично е бил „за“ приемането на България и Румъния в Шенген, но уточни, че това е въпрос, който се решава от всички страни-членки на ЕС. Ето защо, според Шулц, няма да е честно да обещае достъп на България до Шенген, дори и да бъде избран за председател на ЕК.

Мартин Шулц обясни защо са важни изборите за Европейски парламент. На първо място той се обоснова с важната промяна, според която европейските граждани ще имат възможността да повлияят пряко на избора на нов председател на ЕК и за пръв път това решение няма да се вземе „зад затворени врати“ от страните-членки. „Сега вие гласувате за вашите евродепутати, после те ще гласуват за председател на ЕК, с вашия глас може директно да повлияете дали да е Ферхофстад, или Шулц, или Юнкер, или който и да е.“ За да защити тезата колко е важно да се гласува, Мартин Шулц цитира френския философ Монтескьо, който в едно изречение обяснява защо човек трябва да се интересува от политика: „Защото политиката се интересува и се грижи за теб от рано сутрин до късно вечер.“ Хората, които искат да влияят на тези, които вземат решенията за техния живот, трябва да излязат да гласуват, заяви Шулц.

Слави Трифонов постави пред Мартин Шулц и казуса с енергийната зависимост на България от Русия в контекста на кризата в отношенията между Руската федерация и ЕС. Според Шулц „трябват краткосрочни решения“ и „България има много силен ЕС, който е способен да разглежда дипломатически решения между тук и Москва и аз се надявам да намерим дипломатически решения. Ако нямаме дипломатически решения сме изправени пред драматична ситуация.“
Шулц се надява също така, че Москва и Киев ще запазят самообладaние и след президентските избори в Украйна на 25 май новият президент ще може по-лесно да преговаря с Русия. Политикът не можа да избегне и неудобния въпрос за ролята на личността на Путин в конфликта между Русия и ЕС. Ето какво заяви Шулц по тази тема: „Надявам се, че Путин уважава правилата, териториалната цялост на Украйна винаги е била разпозната от Руската федерация. (…) Мисля, че г-н Путин със сигурност е човек, който има огромна подкрепа в своята страна, може би той е най-силният руски лидер от няколко десетилетия насам. Надявам се, че той търси повече решения на основата на споделени интереси между Руската федерация и ЕС, вместо да търси конфронтация. Мисля, че ние имаме много общи интереси – Руската федерация иска да продава енергийни продукти, също така да получава средства. Ние имаме нужда от енергия и те имат нужда от пари да инвестират в своята страна.“

На въпрос за отношението към проекта „Южен поток“, Мартин Шулц отговори така: „България има нужда от солидарността на всички европейски държави. Мисля, че България сама не може да се справи с проблемите.“ Председателят на Европейския парламент обясни защо гражданите трябва да гласуват на европейските избори: „Ако останем заедно в Европейския съюз, 28 държави членки – това е истинска сила. Това означава, че в тази общност ние можем да се защитаваме едни други. И следователно българите трябва да търсят от Европейския съюз начин да бъдат защитени техните интереси.“

Мартин Шулц разказа какво споделил с него един от политическите му идоли – бившият федерален президент на Федерална Република Германия Йоханес Рау: „Научих един урок от този човек. Той ми каза: „Чуй, трябва да казваш това, което искаш да направиш и след това да правиш това, което си казал. Много е лесно.“ Аз се опитвам да го правя и това е посоката, това, което ме води в моя политически живот.“

Според Шулц основният елемент на кризата в европейските държави е липсата на уважение: „Кризата на нашите общества, не само в България, а обществата в цяла Европа е липсата на уважение. Хората не се чувстват уважавани. Ние в Брюксел обсъждаме милиарди – десет милиарда тук, петдесет милиарда там… Винаги в милиарди. Мисля, че за вас и за мен един милион са много пари, но за 96 процента от нашите граждани хиляда евро са огромна сума пари. Ако говорите винаги за милиарди, как хората с хиляди да се чувстват уважавани? Това е един от най-големите проблеми, които ние имаме. Хората не се чувстват уважавани, държавите не се чувстват уважавани.“

Мартин Шулц завърши с надежда, че политическата конфронтация навсякъде по света ще отстъпи място на взаимното уважение.

Цялото предаване от 29 април 2014 г.