enbg

Гунди е започнал с парцалената топка пред къщи, спомня си Лита Аспарухова

30.6.2011 | коментара

29 юни 2011 г.

Ден преди навършването на 40 години от катастрофата край Витиня, при която загиват големите български футболисти Георги Аспарухов и Никола Котков, гост в студиото беше съпругата на .легендата Георги Аспарухов – Гунди – Лита Аспарухова.

Спомените от онзи ден

За деня на катастрофата съпругата на Гунди си спомня много малко: „Губи ми се. Всичко беше мъгла и аз имах чувството, че участвам в някаква пиеса и нищо не се отнася за мен.“

Лита Аспарухова разказа, че сутринта на злощастния ден помолила съпруга си да изстиска прането от ваната. „На него му падна паспорта във водата и каза – „Ах, сега как ще се оправим в Милицията“. След като пили кафе, тя го помолила да я закара до работата, но той й отвърнал, че трябва да свиква вече да си ходи с трамвай. Гунди нямал намерение да пътува, спомня си съпругата му.

Запознанството

„Бяхме по на 16 години и се видяхме на волейболното игрище. – разказва днес Лита Асапарухова. – Аз тренирах волейбол в Левски, а той вече беше утвърден юношески национал по волейбол. Той беше много талантлив волейболист.“

Футболът

Малко известният факт, че Гунди е бил надежден волейболист и едва след това е влязъл във футбола, г-жа Аспарухова коментира така: „Видели са го как рита футбол в махалата, много го е харесал треньора по футбол на Левски. Известно време тренира волейбол и футбол, имаше разправия между двамата треньори къде да остане, какво да играе и футболът надделя благодарение на бащата на Георги, който беше много запален на тема футбол.“

Предложението за женитба

По това време Гунди бил войник в Пловдив и играел в „Ботев“, Пловдив. „Тук някой беше направил интрига, че старите футболисти в „Левски“ не го искат и той реши, че е по-добре да остане да играе в „Ботев“, Пловдив, но при условие, че аз се съглася да се оженим и да отида при него. Аз бях съгласна, ако ще да е и в Горно Нанадолнище.“ – разказва обстоятелствата около предложението Лита Аспарухова и добавя, че и двамата плакали, а тя веднага се съгласила. Тогава и двамата още не били навършили 20 години.

Спомените

Помня го с много неща, най-малко с футбола, каза г-жа Аспарухова. По думите й той не обичал да го наричат Гунди: „Той вкъщи не беше футболистът, не беше и Гунди“.

Популярността

„Страшно популярен беше, невероятно. Ние не можехме спокойно да излезем, да отидем на ресторант или да се разходим. Винаги имаше опашка след нас.“ – спомня си днес Лита Аспарухова.

Предложението от „Милан“

„Имаше покана, но нямаше възможност“, отговори съпругата на Гунди на въпрос истина ли е, че е бил желан играч от ФК „Милан“. Ситуацията тя обясни така: „Не разрешаваха тогава спортисти да играят в капиталистическия свят. Бяха ги обявили за аматьори, поради което моят мъж се водеше на работа.“ По думите й, най-напред Гунди бил назначен като икономист ІІ степен в Министерство на хранителната промишленост. Когато му казали, че ще си взима заплатата, в размер на 90 лв., от там, на другия ден той отишъл на работа и така успял да шашне всички там.

Лита Аспарухова разказа, че италианското предложение дошло, докато Левски играели в Милано. Тя също била на мача, а на другия ден, преди тръгването им, дошли от ръководството на Милан и „общо взето преговаряха с мен“, аз превеждах от английски. Когато Гунди научил за какво става дума, поискал тя да им преведе, че иска да си купи гуми за колата. Съпругата обаче била на мнение първо да разберат колко струва. Оказват се „страхотни условия“ – 300 000 долара само за съгласието. „Беше супер сума за онова време. Като жена ще кажа, че едни супер обувки бяха 10 долара.“

Към децата, които играят футбол

Помолена от водещия, съпругата на Героги Аспарухов се обърна със съвет към децата, които тренират футбол и мечтаят да станат големи футболисти: „Нека да следват мечтата си. Георги така е станал голям футболист. Той е тръгнал от поляната пред тяхната къща с парцалената топка. Мечтаел е да стане футболист, преследвал си е мечтата и стана.“