enbg

Меглена Кунева, 24 април 2012 г.

25.4.2012 | коментара

Меглена Кунева: Некадърниците в администрацията водят до наводнение

Меглена Кунева беше гост в „Шоуто на Слави“ точно 7 години след подписването на договора за присъединяване на България към Европейския съюз. Тогава тя беше министър по европейските въпроси в правителството на НДСВ. Кунева описа цената на присъединяването на България към ЕС с двe думи – денонощен труд. След успешните преговори Кунева оставила в българската администрация експертите от екипа, който е преговарял за присъединяването ни: „Това бяха топ специалисти. Защото, да мотивираш екипа си, е даже по-важно от това екипът ти да знае. Защото може да се научи, ако не знае. Но ако не можеш да го мотивираш – това не е екип.“

Според Меглена Кунева „Важен е резултатът, но е важен и пътят, по който си постигнал този резултат.“ Сега социологията показва, че българите, въпреки трудностите, са доволни от това, че са в ЕС: „Хората са доволни от това, че сме в Европейския съюз и никой не иска да излиза от Европейския съюз. Но ние не успяхме да оползотворим членството си така, както трябваше. Влязохме с 13 милиарда евро, договорени от експертите, с денонощен труд. Това бяха парите, определени за нас.“ Кунева уточни, че от тези 13 милиарда са усвоени само около 2 милиарда и допълни: „По-важното е, че при нас се срина административния капацитет. Следващото голямо наводнение ще бъде от липса на този капацитет. Както беше в село Бисер. Това, което се случи там е всъщност административна грешка.“

Кунева посочи за пример така наречените „Калинки“ в администрацията: „Когато има некадърник на едно място, това не засяга просто хората, с които той работи. Това води до наводнение в прекия смисъл на думата. Дали ще е директно в язовир, или ще е заради некомпетентно управление в икономиката – все едно. Но всички ние страдаме. И тогава общият резултат от усилията ни се умножава по нула.“

За забавянето на договореното ни влизане в Шенген, Меглена Кунева обясни: „Когато ни казват – вие не сте се преборили с организираната престъпност и с корупцията, ние казваме: елате да видите какви хубави технически съоръжения сме сложили на границата. Това е все едно като те попитам – как се казваш, ти да ми кажеш – аз съм от София.“ Заради всички тези неуспехи, според Кунева, интеграцията ни в ЕС все още е под въпрос: „Присъединяването приключи на 1 януари 2007 г., но интеграцията и истинското ни влизане в Европейския съюз продължава – можем да го забързаме, можем да го забавим, можем и да го забравим.“

Цялото предаване от 24 април 2012 г.