enbg

„Останалите българи“ през погледа на Иван Кулеков

29.11.2012 | коментара

В необичайното издание на „Шоуто на Слави“ този четвъртък Иван Кулеков показа „Останалите българи“. Българите от района на Кърджали разказаха своите истории за това как живеят, в какво вярват, за труда, с който изкарват прехраната си и за това как политиците употребяват така наречените „смесени райони“.

Първото видео показа религиозен ритуал от село Бащино, където живее една от най-изолираните в България религиозни общности – алианите. Те са мюсюлмани, които не практикуват традиционната ритуалност на исляма, не посещават джамии и медресета, а гробниците на своите светци. Това е единствената религиозна общност, чийто основен принцип гласи: „Най-важното нещо не е религията, а да бъдеш човек“.

В следващите кадри отец Петър Гарена, който е професор, доктор на историческите науки и преподавател в Пловдивския университет, сподели: „Картината е тъжна. Тъжна е и аз не се страхувам толкова от религиозния статут на населението и от етническия му състав, колкото от битовото му икономическо състояние. Тогава вече много лесно с една каса бира може да пламне етническа и религиозна вражда. Ние сме върху едно буре с барут и трябва постоянно да мокрим фитила – за да не се запали.“ Според свещеника политиците употребяват смесените райони и нямат изгода да махнат „бурето с барут“. Районният мюфтия Бейхан Мехмед го подкрепи: „В частен случай, свързано с делото в Пазарджик, споделят, че има радикален ислям и впоследствие говорят за огромни суми пари. Значи проблемът не е радикален ислям, а е свързан с някакви пари. Така че делото трябва да се води на тази база.“ Мехмед каза, че един от приоритетите на вярата е да се обича страната, в която си роден и живееш.

Филмите на Иван Кулеков показаха и как изглежда едно духовно училище в Ардино, построено от турска религиозна фондация и как изглежда едно светско българско училище – професионална гимназия „Христо Смирненски“ в Ардино. Според Слави това видео доказва, че наистина няма такава държава: „Имаме учител от Ардино, достоен за Министерството на образованието и имаме министър на образованието, достоен за учител в Ардино.“

Следващата история, разказана от Иван Кулеков, беше на ученика Емил Илиев от Крумовград, който нарече себе си „професионален тютюнопроизводител“. Емил разказа, че от 6-годишен работи и първите му спомени са как носи вода на родителите си на нивата. По време на беритбата на тютюна Емил става в 4 без 15, облича дрехи, които цяло лято не се перат, защото са целите с катран, и до обяд е на нивата. След това се прибира, обядва и започва низането: „Сутринта си наведен и не можеш да седнеш, за да ти починат краката, а следобед не можеш да станеш – да си раздвижиш краката.“ Този труд носи на всеки от 6-членното му семейство по-малко от 200 лева на месец.

Маргит Василева от Крумовград разказа за борбата, която води заедно със своите съграждани срещу добиването на злато на Ада тепе, защото този проект е опасен за здравето на хората в града. Подписката на гражданите, в която са събрани 5730 подписа, била проверена от ГРАО, а след това изпратена до всички регионални, национални и европейски институции и парламентарно представените партии. Последвала жалба от общински съветници в Крумовград, че подписката е нагласена и манипулирана, което предизвикало прокурорска проверка. „На въпроса ни, който е зададен и в парламента – на Цветан Цветанов, все още не получаваме отговор. Господин Цветанов бяга от отговор. Не му прави чест да не отговори на толкова много крумовградчани“, завърши Василева. Според Слави това е „буквално убийствено – за хората, за природата, за демокрацията. А фактът, че хората са привиквани в полицията, след като оторизираните за това институции са се произнесли за автентичността на техните подписи, говори само за едно – за брутална полицейщина. Ако днес това е възможно в Крумовград, ако го отминем с мълчание, утре полицаите на Цветанов ще почукат или ще разбият и нашите врати.“

На финала Иван Кулеков показа и историята на Асан Юсеин и жена му Саанче Юсеин, която има 43 години трудов стаж и получава 136 лева пенсия. Семейството им е най-младото в селото, а съпругата често помага на самотните хора, когато се разболеят. Изводът на Слави беше, че всички вражди в тази страна – етнически, религиозни, политически, социални идват не от това, че ние знаем колко лоши са другите, а от това, че нищо не знаем за другите. Според него, не Асан и Саанче са „останалите българи“, а всички ние сме „останалите българи“.