enbg

Според Румен Петков вътрешният министър носи отговорността за подслушванията

16.4.2013 | коментара

Как е възможно незаконно и безогледно подслушване от МВР на политици, бизнесмени, журналисти и възможно ли е това да става без знанието на вътрешния министър? В опит да получи отговор на тези въпроси, водещият Слави Трифонов разговаря в пряка телефонна връзка с бившия вътрешен министър Румен Петков.

„Вътрешният министър, по закон, носи отговорността за ползването на специални разузнавателни средства (СРС)“, започна изложението си Румен Петков и даде пример от времето, когато той е бил министър, при вътрешна проверка е установено незаконно ползване на СРС, в кратък срок, за което е била информирана прокуратурата.
„На всички би следвало да е ясно, че това арогантно, безконтролно ползване на специални разузнавателни средства, всъщност е начин на мислене – каза Петков, – убеденост в лична недосегаемост, внушаване на служителите на арогантност, които всъщност стартираха в първите дни на това управление.“ Той сравни ситуацията с предишното правителство, предишното парламентарно мнозинство, по думите му „лошо или добро“, при което е имало изградено бюро за граждански контрол за използване на СРС, но което още в първия месец от управлението на ГЕРБ, е било премахнато.

Каква е процедурата за едно подслушване, поинтересува се Слави Трифонов, който пожела да разбере кой казва на специализираната кола да излезе. Как тя излиза без да попълни документи? – Според бившия вътрешен министър съществува много строга процедура и нарушаването й е квалифицирано престъпление.

По казуса с унищожаването на специални разузнавателни материали, без разрешение и не във срок, непредоставянето им по официалния ред, и напускането на автомобила без разрешение, Петков изрази мнение, че това са „много тежки квалификации и тук прокуратурата трябва да бъде много категорична, много бърза“. „Аз бих поставил още един въпрос – стана ясно, че се знаят маршрутите – тези маршрути трябва да бъдат веднага обявени. Ако маршрутът минава по главната улица, без да спре, това е едно, но ако маршрутът спира пред редакцията на един вестник, пред една политическа централа, това е съвсем друго. И прокуратурата загатна, че знае тези маршрути и това трябва да бъде обявено буквално „вчера“! – аргументира се бившият шеф на МВР и продължи: „Второ – стана ясно, че този автомобил е бил ползван и по време на служебното правителство. (…) И това, по един много категоричен начин, поставя под тежко съмнение реалното намерение на правителството, реалния широко огласяван приоритет на правителството, да организира честни избори.“

Унищожаването на специални разузнавателни материали, според Румен Петков, е абсурдно. Той заяви също, че много бързо трябва да приключат процесуално-следствените действия: „На първо място, трябва вече да са установени чрез разпечатката, комуникациите в деня, в който е извършено това престъпление, защото унищожаването на такава информация е престъпление. (…) На него някой му се е обадил да го направи.“

Що се касае до това дали е възможно вътрешният министър да не е знаел за случващото се, Румен Петков отговори: „Възможно е да не е знаел към момента на извършването, но ако той не осъществява контрол, това вече става практика, а практиката, без вътрешния министър, няма как да се реализира.“ За необходимостта от законови действия Петков коментира: „Сегашната прокуратура демонстрира енергия и воля и аз се надявам тази енергия да не увисне във въздуха.“

В заключение Румен Петков повдигна още един въпрос: „Вътрешният министър носи цялата отговорност по закон. Аз съм озадачен, че прокуратурата не предприе стъпки към бившия вътрешен министър и към настоящия. (…) И тук се състои и голямата отговорност или безотговорност на президента, фактът, че той не реагира, че назначеното от него правителство прибягва до такива незаконни способи и действия, мен много ме безпокои.“

В предаването от 16 април Слави разговаря и със социолога Кънчо Стойчев по скандала с незаконното подслушване.