enbg

Редколегията, 12 ноември 2013 г.

12.11.2013 | коментара

Редколегията на „Шоуто на Слави“ беше посветена на студентските протести пред парламента. Сценаристите и Слави още веднъж обявиха, че подкрепят действията на студентите и разкритикуваха остро поведението на управляващите и на полицията спрямо протестиращите.

Тошко Йорданов изрази мнение, че след 152 дни протести сегашните управляващи са победили всички по дебелоочие и наглост спрямо отношението си към собствения си народ: „Гледах Корнелия Нинова по една телевизия, която обясняваше, че те били отговорни за държавата. Шест месеца по-рано, когато хората протестираха срещу монополите и срещу ГЕРБ, тя обясняваше, че българският народ е активен и защитава гражданските си права. Значи, когато се свалят политически опоненти, българският народ е активен, а когато свалят тях – българският народ е някаква тълпа, която не разбира отговорната роля на сегашните управляващи, които пазят държавата да не се разпадне. Видимо трябва да си ходят!“

Според Тошко Йорданов студентите са окупирали университета, защото така го вярват: „Аз подкрепям студентската стачка, защото смятам, че студентите наистина са призвани да бъдат активната част на нацията. Щастлив съм, че 23 години по-късно в България студентското съзнание, общност, съсловие, или както искаш го наречи, се възражда. Във Франция например, студентите и учениците са много по-активни и с много повече съзнание какво всъщност представляват и не позволяват да се случи една десета от това, което се случва в момента в България.“

Впечатленията на Александър Вълчев, който излезе с камера сред протестиращите са, че студентите ще свалят и следващите управляващи и ще излизат на улицата до момента, в който не се направят цялостни промени в политическата система.

Иван Кулеков взе отношение по повод бруталните кадри на полицейско насилие: „Това е чудовищно просто. Защо? Защо ги бият? Какво са направили тези 19-20 годишни деца, за да се отнасят толкова зверски с тях?“, попита той. „Първо трябва да си отиде това правителство, защото то очевидно – особено с проявите си днес, показа, че за България не може да се говори, че е демократична държава. Държава, в която половината от полицията е изсипана в центъра на София. България днес беше една тоталитарна държава – такава, в която полицията не охранява гражданите, а охранява властта“ – каза още Иван Кулеков. Според него властта в България е неграмотна, дива и не чува това, което казват хората: „Властта може само да брои. И когато преброи на площадите и улиците в София 100 хиляди души, тогава само би могла да си отиде. Няма друга рецепта.“

Светльо Митев коментира ситуацията в страната, след което даде идея за нейното разрешаване: „България е нещо като каубойска врата, като каубойска летяща врата, която много бързо се отваря в двете посоки. В едната посока тече едно промишлено количество синтетична дрога към Близкия изток. (…) И когато вратата се обърне обратно, като бартер минават хора и хероин. Неведнъж съм споменавал, че в България няма реална икономика и, че всичко се поддържа от тези транспортни такси. Затова постепенно в мен се оформи едно убеждение, че аз не мога да бъда нещо друго, освен анархо-синдикалист. Имам предвид, гражданското общество трябва да разполага с моменталната възможност да парализира всякакви средства за транспорт, така че да могат десетината души, които управляват целия този трафик и бизнес в България, които са, разбира се, само локални пионки, да бъдат уплашени. Страхът е единственото средство, което контролира хората, назначаващи властта и самата власт. А слугите на тези хора, в парламента, които се наричат депутати, се страхуват единствено от острата гражданска реакция. Трябва много малко да бъде времето, трябва значително да бъде скъсено времето, в което протестите да изглеждат именно по този непосредствен, конфронтативен начин. Защото българските депутати не разбират от нищо друго, освен от гнева на истинските си господари, които са хората, които могат да застанат пред парламента и да поискат да го преместят с хикс метра вляво, вдясно или просто тази сграда да не е там, заедно с тях.”

Помолен от Слави Трифонов да „преведе“ думите на Светльо Митев, Тошко синтезира казаното така: „По-голямата част от икономиката и хората, които управляват всъщност страната, не говоря за видимите политици, а тези, които им дърпат конците, участват под някаква форма в трафика на наркотици.” Тошко продължи, че тъй като това са огромни пари, а България е на пътя между Изтока и Запада, блокирайки възловите пътни артерии, както по времето на Жан Виденов – този трафик и съответно приток на пари, могат да бъдат напълно парализирани. Замисълът на всичко това Тошко формулира с думите: „В следствие на което, Светльо смята, че хората, които реално ще губят пари и ще отговарят с живота си за спрения трафик, ще бъдат принудени да сменят пионките и да въведат някаква по-приемлива форма на управление за всички нас.“
Слави определи тезата като много интересна, дори екстравагантна и я формулира лаконично: „Чрез транспортна стачка, към демокрация”. След което двамата с Тошко Йорданов си припомниха, че по времето на Жан Виденов именно гражданската окупация на пътните транспортни артерии е довела до бързо падане на правителството.

Светльо Митев отговори и на въпрос на Слави за протестите с днешна дата: „Мнението ми за това, което направиха студентите, е изключително високо. Смятам, че те са изключително смели хора, и смятам, че това е само началото на една изключително позитивна ескалация, която, ако се превърне в еталон, ако се превърне в пример за незабавна реакция на всяка една форма на корупция и престъпност на държавно ниво, вероятността България да поеме по съвсем различен път е много голяма”.

Провокирани от събитията през деня, наситени с полицейско насилие, Тошко Йорданов и Слави изразиха позицията си на граждани, задавайки редица риторични въпроси. „Днес имаше между 5 и 10 хиляди полицаи, тежко въоръжени, поне 5 хиляди…, докарани и от други градове – започна Тошко, – къде бяха, къде са всичките тези полицаи и хората, които ги командват и ги разставят какво да правят, – вечер, в нощните заведения, когато местни наркодилъри, трафиканти на дрога, на цигари бият обикновени граждани и им отвличат момичетата? Къде са когато 5 хиляди бежанци, нелегални – кои са бежанци, кои са си нелегално влезли в България – минават през границата? Къде са тогава, наредени в кордон, за да спрат реални, хора, които вредят на държавата? Защо днес се опънаха срещу 2-3 хиляди студенти, за да покажат какви са мъже с палките? Къде са вечер срещу наркодилърите с мутрите?”

В задаването на въпроси се включи и Слави: “Къде сте? От кого зависи? Защото, като има вечер проблеми и пребиват обикновени хора по заведенията и във всеки град има по една мутра, която доминира – във всеки град, и всички го знаят, къде е тогава полицията? Защо не демонстрирате тогава? Защо не отидете и да ги премажете? По същия начин, по който биете днес?! Къде сте, защо не застанахте на пътя на тези имигранти? А и какви са тези бежанци, които са минали през цяла Турция, където разстоянието от Сирия до България са 1500 километра? Как пък преминаха цяла Турция тези имигранти, и са тук бежанци? Не са ли бежанци в Турция? Къде сте тогава, защо не се подредите там?!”

За финал бяха думите на Слави Трифонов: „Събитията днес странно ми напомнят на събитията по времето на Жан Виденов, по времето на протестите при управлението на Тройната коалиция и по времето на свалянето на Бойко Борисов. Общото е Народното събрание. Народното събрание прилича на непостроения завод за боклук. Има толкова много боклуци, а няма кой да ги преработи.“

Цялото предаване от 12 ноември 2013 г.