enbg

Проф. Димитър Иванов, 13 септември 2013 г.

13.9.2013 | коментара

Проф. Димитър Иванов беше гост в „Шоуто на Слави“. Иванов е магистър по национална сигурност (1976 г.), философия (1981 г.) и журналистика (1986 г.); кандидат на историческите науки (1996 г.); доктор на икономическите науки (2007 г.). В момента професорът ръководи магистърска програма „Национална сигурност: духовност и лидерство” в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София. От 1972 до 1990 г. е бил офицер в МВР. Остана в историята като последния началник на Шести отдел в Шесто управление на Държавна сигурност.

„Работил съм с удоволствие, с желание, с разбиране. С разбиране за смисъла на една такава служба, защото не може да има държавност, ако няма сигурност – на всички сфери на обществото, от материалното производство до най-висшите духовни сфери“ – разказа Иванов за годините си в ДС. Той не пропусна да даде мнението си и за наследника на службата: „ДАНС е модерна форма на организация на контраразузнавателната работа в демократични условия, по модели, които са зададени отвън. Но това не винаги е добре, дори когато моделът идва от развита държава или от служби с големи успехи. Тази контраразузнавателна служба трябва да е първо – добре структурирана и второ – квалифицирана. Основното качество е компетентност.“

Димитър Иванов коментира и скандалното назначение на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, което предизвика вълна от граждански протести: „Назначаването на Делян Пеевски е фундаментална грешка и затова последствията са толкова сериозни и толкова тежки. В случая не става дума за личността Делян Пеевски, тук става дума за това, че не може така безотговорно да се назначават хора на произволни постове. Вероятно той може да управлява по-добре от Цветанов, но не му е мястото на Делян Пеевски в този сектор.“ – заяви проф. Иванов и посочи виновниците – „Вината е изцяло на мандатоносителя и дори да не е предложението на БСП, самият факт, че Станишев се съгласи и така огнено пледираше и пред своите и от екраните на телевизията, показва едно недържавническо отношение. То е ясно кой го е предложил – или мандатоносителят, или партията, която подкрепя правителството, тоест – или Станишев, или Местан, или и двамата заедно“.

Според Иванов с оттеглянето си Ахмед Доган е постъпил „доста мъдро и доста ловко като политик“. Той разказа, че следи развитието на Доган от 30 години: „Общо взето – пътят му е последователен и възходящ, гледайки от резултатите. Накъде води? Както казваха едно време: макар и лъкатушещ – успоредно на априлската линия на партията…“

Иванов е на мнение, че най-лошото в днешна България е, че политическата партизанщина е обхванала и най-ключовите сектори – икономиката, сигурността и социалната сфера: „Не виждаш ли, че ние 10 години не можем да си намерим министър на здравеопазването… При положение, че и образователно и като квалификация имаме много добри лекари, много добри специалисти…“, каза гостът и допълни, че според него на държавата са нужни хора, които разбират добре проблемите на сектора, в който работят: „Важното е да се създадат някакви принципи, опори в дейността, независимо дали в това министерство или в друго. Същото се отнася и за МВР… Каква е отговорността на Цветанов? За какво всъщност е неговата отговорност? За това, че той си позволи субективност, нарушавайки всякакви оперативни принципи и всички норми на технологичния процес… Защото борбата с престъпността е технологичен процес, както да си шлосер – взимаш парчето метал и накрая излиза гайка, винт или нещо друго.“

По-лаконичен беше в мнението си гостът по отношение на главния прокурор Сотир Цацаров – „Не го познавам лично, но чудеса не стават. Просто трябва да се върнем назад, да му се види CV-то; пътят, по който е минал; хората, с които е общувал и портретът сам се рисува, сам се изгражда.“

Иванов не се занимава с политика, защото партиите го определят като неудобен: „Аз съм един от многото хора в държавата – експерти в определена област, които негласно и тайно сме лустрирани още от самото начало на прехода. Просто има такива хора, които са неудобни – запушват пътя на кариеристите, които трябва да вървят напред, да сядат на определени столове.“ Това е според Иванов и един от проблемите в политиката в България – кариеризмът преобладава над компетентността и способностите: „Лошото е, че те си мислят, че само една гола амбиция и голямо желание стига да бъдеш компетентен. Не, не стига. Всичко е труд.“

Проф. Иванов представи и книгата си – „Кратка история на Държавна сигурност 1907-2013“: „Това е опит за исторически преглед на развитието на службите за сигурност, на предшествениците на ДАНС. И накрая има една глава, която е най-интересна – съпоставителен анализ на дейността на трите периода в развитието на службите за сигурност – царския, социалистическия и демократичния“, завърши Иванов.

Цялото предаване от 13 септември 2013 г.