enbg

Меглена Кунева, 18 юли 2012 г.

18.7.2012 | коментара

Първият български еврокомисар Меглена Кунева гостува на Слави Трифонов. Като човек, който умее да тълкува посланията на Брюксел, тя коментира петгодишния мониторингов доклад на Европейската комисия за престъпността и вътрешния ред в България. Преди това обаче Кунева коментира терористичния акт в Бургас.

Меглена Кунева изрази мнение, че атентатът на летище „Сарафово“ е престъпление против нашата страна, защото независимо че е насочен срещу израелски граждани, той е извършен на територията на България. Според Кунева България трябва да се обедини в тази оценка и държавата да състави бързо един голям екип, в който да се включат полицията, службите, които имат отношение към един подобен терористичен акт, както и чуждестранни експерти, които са „дълбоко в материята и с много опит.“ Според нея трябва да бъде даден и „безкомпромисен и честен отговор“ на въпроса с какъв професионализъм страната ни пристъпва към подобен род заплаха, разполага ли България със средства и с подготвени хора.

Коментарът на Меглена Кунева за доклада на ЕК започна с категоричното й мнение, че в 18 – те страници на документа има „абсолютно, единствено и само негативни пасажи, без нищо положително.“

Кунева анализира няколко пасажа от доклада на ЕК:

В глава „Анализ на напредъка по МСП (Механизъм за сътрудничество и проверка)“ за периода 2007 – 2012 се казва:

През 2010 г. бе приет план за действие за реформата на съдебната власт. Основни принципи като независимостта на съдебната власт не винаги бяха напълно спазвани. Липсата на последователност означава, че процесът на реформи не е създал необходимия стимул тези реформи да бъдат възприети като част от развитието на България.“

Тези забележки на ЕК Кунева коментира така: „Всичко, което сме направили, сме го направили, защото има външен натиск, а не защото сме осъзнали, че то трябва да се направи. Когато е започната реформата – тя не е наблюдавана, тя не е подкрепяна ежедневно и не се отчита резултатът от нея“.

Меглена Кунева заяви още: „За да има успех, трябва да имаме цел; средства, с които ще се постигне тази цел; план, за да може да приложим средствата. След това резултат, след това отчет, и след това отново. И през цялото време трябва да бъдем държани от едни и същи ценности, които трябва ясно да ги кажем: ние искаме намаляване на престъпността с еди-колко си процента, независим съд, което означава, че трябва да се избират магистратите абсолютно независимо. На нас ни липсват ценностите – това ни казват.“

Слави цитира и част от глава „Съдебна реформа в периода 2007-2012 г. :

Конституцията предоставя на съдебната система значителна автономност на управлението. Цялостното впечатление е за неспособност да се спазва разделението на държавните власти, което има преки последици върху общественото доверие в съдебната система.“

„Това е една от най-ужасните констатации – коментира Кунева – това означава, че изпълнителната власт се меси в работата на съдебната власт, т.е. нямаме съдебна власт, защото политиците вдигат телефона и казват как тази съдебна власт да работи.“

Тук бившият еврокомисар допълни темата с още един цитат от доклада: „Назначенията и повишенията на магистрати не следват предварително определен график, базиран на анализ за необходимостта от нови кадри. Нямаше повишение между 2009 -та – 2011- та година и в резултат на това останаха голям брой вакантни места, които бяха попълнени чрез специална процедура, а не по правилата.“

Според Меглена Кунева това означава, че съществува „връзкарство“ в съдебната система. Тя заяви още, че в доклада си ЕК препоръчва на българските власти да въведат процедура за директен избор на членовете на ВСС (Висшия съдебен съвет). Това означава членовете на ВСС да не се избират от Парламента, а от самите съдии, обясни политикът. Правителството на ГЕРБ обаче се готвело да назначи магистратите по старата процедура, което според нея ще бъде голяма грешка.

Водещият Слави Трифонов цитира и забележките на ЕК в глава

„Борба с организираната престъпност в периода 2007-2012 г.“:

Трябва да се отбележи сериозната загриженост във връзка със слабите резултати при разкриването на поръчкови убийства – от общо 33 поръчкови убийства, наблюдавани от Комисията от 2006 г. насам, са образувани едва четири съдебни дела. През тази година бяха извършени и редица нови поръчкови убийства.“

В доклада има и критики по случая „Братя Галеви“:

Системните грешки в областта на правоприлагането бяха онагледени наскоро, след като двама известни осъдени избегнаха изпълнението на наложеното им наказание „лишаване от свобода“. Българските власти не успяха да задържат едни от най-големите престъпници в страната след връчване от съда на постановената присъда. Това следва да се разглежда като голям провал на системата.“

Фактът, че за България няма да има междинен доклад, Меглена Кунева окачестви като лоша новина. „Ако имаха надежда, че в рамките на 6 месеца можем да се справим и да покажем наистина политическа воля, те щяха да ни дадат още един доклад, а не да ни отлагат цяла година напред“, завърши бившият еврокомисар.