enbg

Кольо Колев, 29 май 2013 г.

29.5.2013 | коментара

Кольо Колев: Единственият шанс на Орешарски да оцелее е да посее семенца на надежда

Актуален гост в „Шоуто на Слави“ беше социологът Кольо Колев, който коментира гласуването на кабинета „Орешарски“ от Народното събрание. На първия въпрос на водещия Слави Трифонов, дали да вярваме на новото правителство, Кольо Колев отговори: „Категорично не. Да се вярва на властта е безумно. Властта не е, за да я харесваш и да й вярваш.“ Според него хората трябва да следят какво се прави от управляващите и да гледат властта в ръцете, защото сме й поверили нашите пари.

Социологът анализира и поведението на бившия министър-председател Бойко Борисов по време на дискусиите, относно проектокабинета на Пламен Орешарски: „Бойко си е същият, продължава да играе ролята на големия, добър Капо ди тути капи, дето казва: „И ако те бяха дошли да ми целунат ръка, да ми кажат: „Айде, бе, бате, дай един глас поне“, аз щях да им кажа: „Добре, вземете, поуправлявайте малко.“

Според Кольо Колев Бойко Борисов е пропуснал в днешния ден да се превърне в силен политик. Това, по думите му, щяло да се случи, ако Бойко Борисов беше влязъл в залата – сам от своята партия, да се регистрира, да гласува и след това да каже, че го е направил, защото не иска да хвърля страната в политическа криза и че не иска държавата да бъде заложник на антиевропейска партия като „Атака“. „Позицията, която можеше да заеме Бойко Борисов, зае Волен Сидеров“, каза Кольо Колев. Социологът определи действието на Волен Сидеров в Народното събрание като „национално отговорно“, въпреки резервите, които има към лидера на „Атака“ и към неговата формация.

За правителството на Пламен Орешарски Кольо Колев смята, че веднъж избрано, то е „трудно смъкваемо“ в рамките на парламентарно гласуване. Дори при комплот между ГЕРБ и „Атака“ в даден момент, двете партии нямат нужните 121 гласа за сваляне на правителството, обясни социологът. Кольо Колев обаче е убеден, че избраното правителство „в никакъв случай не е стабилно“. Той смята, че слабостта на кабинета „Орешарски“ не е в парламента, а „в хората, в улицата, в недоволствата“. Кольо Колев изрази мнение, че недоволството не е изчезнало и то лесно може да бъде провокирано. Според социолога ГЕРБ ще бързат да се върнат във властта, да дестабилизират държавата, защото тепърва щели да излизат документи и факти за тяхното управление. „Не виждам държавническо мислене и държавническо поведение“, каза по повод на Бойко Борисов Кольо Колев. Гостът е на мнение, че слабата брънка на ГЕРБ се нарича „Цветан Цветанов“ и ако бившият вътрешен министър бъде разследван, то Мирослав Найденов и Емил Димитров ще изглеждат като „сладкопойни чучулиги“.

Кольо Колев коментира и избора на министри в кабинета „Орешарски“. Той е на мнение, че за вътрешен министър обикновено бивал поставян „много, много наш човек“, но в случая с Цветлин Йовчев това не било така. Социологът смята, че новият шеф на МВР е „професионалист, на който не можеш да упражняваш особен контрол в чисто политически смисъл.“

Кольо Колев определи като „грешка“ номинацията на Калин Тихолов за министър по инвестиционните проекти (Калин Тихолов се отказа от поста, заради обществения натиск и съмненията, че е замесен в „Дюнигейт“). „Не можеш да си позволиш да поставиш на този пост човек, който малко или много е уязвим“, каза гостът и припомни, че на улицата „най-често се чува гласът на хората, които им писна от презастрояванията“ и от „безобразията, които се извършват с българската природа“.

Накрая на разговора Кольо Колев изрази мнение, че „на Орешарски няма да му бъде простено и една десета от това, което с лекота се прощаваше на любимеца на народа.“

Кольо Колев завърши с прогнозата си за бъдещето на избраното правителство: „Единственият му шанс да оцелее, е, ако може да посее семенца на надежда, тъй като няма радикални стъпки, няма нещо радикално, което да се промени тук и сега, и изведнъж да понесат цветя и да кажат: „Леле, колко хубаво стана!“ – Не, няма. Чака ни пълзене, бавно, мъчително изкачване, ако имаме късмет…“

Цялото предаване от 29 май 2013 г.