enbg

Иван Кулеков за децата на България

2.3.2016 | коментара

В началото на своето гостуване Иван Кулеков взе отношение към новината, че подписката за референдума в нейния електронен вариант вече е в ГРАО. „Това е най-добрият подарък, който българите си подаряваме в навечерието на националния ни празник. Всеки един етап от движението на подписката за референдум е една спечелена битка на народа срещу мафията. Аз съм убеден, че ние ще спечелим и войната.“ – каза Кулеков.

Тема на неговото участие в шоуто обаче беше „една победа на властта над народа“. „Огромна заслуга на всички управляващи е, че малка България увеличи населението на САЩ, Испания, Гърция, Италия, Франция и други европейски страни с 2 милиона човека. Другите усилия на нашите властниците бяха насочени към това децата на тези българи да загубят всякаква връзка както със своя род, така и със своя език и да се превърнат в чужденци.
Превръщането на българите в чужденци преминава главно през езика. Не е достатъчно да говориш български, за да се чувстваш българин, но не можеш да се чувстваш българин, ако не говориш български език. Децата на първата вълна емигранти бяха родени в България, бяха казали мама на български, бяха рецитирали в детската градина или в училище „Аз съм българче“ и, струва ми се, те винаги ще се чувстват българи. Но в последните години децата на емигрантите се раждат в чужбина, голяма част от тях са деца на смесени бракове и първата им дума е „mother“. За част от тези деца българският език не е нито роден, нито майчин, а чужд. И България е чужбина. Миналата година новородените български граждани са 58 000, с 10 000 по-малко от предходната година. 19 000 или близо една трета от тях са родени зад граница. Предполага се, че в момента в чужбина живеят 200 000 български деца. От тези 200 000 само 15 000 са преминали през неделните български училища и са учили български език, история и география на България. Родителите на останалите 185 000 казват, че или няма смисъл децата им да се образоват на български, или казват, че нямат пари за неделно училище. Звучи потресаващо. Ако България не осигури един ден седмично безплатно образование за българчета, които искат да израснат като българи, тя ги обрича на асимилиране, България обезсмисля съществуването си като държава. На тази държава децата не са й скъпи, на тази държава са скъпи клиентите на фалиралата банка на двама олигарси, за които България без проблеми отдели няколко милиарда лева.“

Иван Кулеков показа видео материал от българското училище в Париж – „Св. Св. Кирил и Методий“.

Репликата на едно от децата в това училище – „Идвам на училище, за да обогатя речника си“ бе повод за емоционалната реакция на автора: „Подобна мотивация рядко може да се чуе не само в някое училище в България, но и в Софийския университет. Спомням си, по време на турнето в Америка се срещнахме с родители, които всяка седмица изминаваха по 200 мили, за да карат децата си до най-близкото българско училище. Такива деца завършват Харвард, Сорбоната, или Кеймбридж и стават част от политическия, икономически и интелектуален елит на планетата. И си остават българи.“ – каза Кулеков. Със следващото видео той показа мотивацията на още един българин, завършил Кеймбридж – Румен Чолаков. Румен вече беше гост в шоуто по повод подкрепата на българския студентски клуб за кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. „Познавам Румен повече от 10 години. Като ученик в София той спечели стипендия да учи в Лондон, след това спечели стипендия да учи в Кеймбридж и сега работи в една от световните финансови институции. Румен пристигна от Ню Йорк в Кеймбридж само за да участва в срещата с нашия екип и на другия ден се върна обратно в Ню Йорк. Докато разговарях с него в главата ми непрекъснато се въртеше фразата от полския химн „Йешче Полска не сгинела“, която си превеждах като „България още не е загинала“. – завърши Кулеков

Цялото предаване от 2 март 2016 г.