Шоуто на Слави, 27 януари 2014 г.
Специалното издание на „Шоуто на Слави“ „Жива връзка“ даде възможност на зрителите да изкажат своето мнение по актуалните събития в страната на интернет адрес live.slavishow.com. В началото на предаването Слави Трифонов обясни, че според него напоследък в публичното пространство се насъбра твърде много говорене: „В Софийския университет говорят окупатори, около Софийския университет говорят контра-окупатори, а срещу тях говорят реконтра-окупатори. Бареков говори. Първанов говори. Борисов говори. Цветанов и слуша, и говори. Сидеров се бие и говори. Дори Радан Кънев – и той говори“. Точно по тази причина водещият реши да отмени традиционната актьорска вечер, за да даде думата на зрителите.
Новата окупация на Софийския университет, учредяването на партията на Бареков, патерицата, подадена от Бойко Борисов на Реформаторския блок, последния доклад на Европейската комисия и разцеплението в БСП бяха основните теми, на които беше посветено предаването. Сценаристите Тошко Йорданов, Иван Кулеков и Филип Станев изчитаха и показваха мненията на зрителите в ефир.
Началото беше поставено от два въпроса – първият предлагаше шоуто да издигне свой кандидат на изборите за европейски парламент, а вторият беше за позицията на Слави Трифонов относно Ахмед Доган и политиката на ДПС. Водещият беше лаконичен и категоричен в отрицателния си отговор на първия въпрос, а на втория отвърна така: „Според мен проблемът на ДПС е в това, че Доган я е превърнал в нещо като корпорация. Там има и нещо друго, което е много положително – виждам, че той много залага на това кадрите му да са обучени, инвестира много в създаването на кадри. Хора, които изпраща навън да учат. Нещо, което – за мое изумление, другите политически партии не правят. Но твърде нагло, от време на време, консумират властта, което не е правилно, според мен.“
По отношение на новата окупация на Софийския университет, Иван Кулеков сподели съобщение от зрител на шоуто, в което са цитирани думи на един от новите окупатори – Манол Глишев, който казва, че „не признава държавата в този и вид, че не признава Конституцията и че единствените хора в страната, които на практика се намират в Европейския съюз, са окупаторите, а отвъд бариерите на СУ няма Европа и държава.“ Тошко Йорданов сподели, че се чувства объркан относно новата окупация на СУ: „Отношението ми към окупацията, по принцип, на университета от студенти, е положително. Това, което мен лично ме изправи на нокти, беше призивът към футболни агитки и граждани да дойдат вътре, в университета…“ Според Йорданов в независимата зона на университета трябва да бъдат единствено студентите, и то само тези, които учат в него. „Както и не е редно ректорът професор Илчев да сезира прокуратурата и да вика полицията“ – допълни сценаристът.
„Това, което буквално се набива на очи, е заигравката с политическите партии. – каза Филип Станев. – Веднага влязоха в някакви диалози с партии, които така или иначе са част от тази политическа класа, която управлява страната.“ Според Тошко Йорданов студентите, окупирали университета, са се самопредложили в услуга на политическите партии.
От зрител дойде въпрос относно подкрепата, която „Шоуто на Слави“ заявяваше към Меглена Кунева. Слави разказа, че преди президентските избори той и колегите му се опитали да намерят някой нормален човек с европейско мислене, който да е антипод на „Бойко-борисовщината“: „Логично стигнахме до Меглена Кунева, която чисто по симпатии ние решихме да подкрепим в тази ситуация и да я обявим като наш избор и кандидат за президент.“ Нещата се променили след това, обясни Слави: „Като всички политици госпожа Кунева започна да има виждания и разбирания, които се различават тотално от нашите разбирания.“
Филип Станев обърна внимание на явно несъответствие между две изявления на Николай Бареков, който на 23 юни 2013 година казал в ефира на bTV: „TV7 си има собственици. Тя няма нищо общо нито с ДПС, нито с г-н Пеевски.“ Тази неделя обаче, в предаването на Люба Кулезич, Бареков заявил: „Познавам Пеевски, когато той беше на 16-17 години. Тогава той беше лидер на младежкото НДСВ. В началото бяхме приятели, сега сме познати. Пеевски поиска една услуга от мен – да те назнача на работа“. Тези думи са потвърдени и от самия Пеевски – той казва, че е помолил Бареков да назначи Кулезич в TV7. „Ако утре му се обади Пеевски и му каже: „абе я назначи за министър на вътрешните работи един, дето ще подслушва“, той ще го направи ли?“ – попита Филип Станев.
Ето и част от мненията, които зрителите споделиха в ефира на шоуто:
Габриела: „Аз съм на 16 г. от София. Какво разбирам аз от политика? Нищо. Да, и? Не е важно всички да разбираме от политика, а знаете ли кое е? Да сме хора. Да сме човечни, да не сме егоисти, да помагаме, да сме дружелюбни, да се разбираме, да се изслушваме… Искам само да помоля хората в нашата държава да се замислят, че ние сме бъдещето на България.“
Мартин Пенчев: „Фарса, който правят Първанов и Станишев, е хитър ход, удачен срещу прост народ. Защо не направим България Президентска република и като не ни харесва управлението, да плюем по един, а не по 240 човека?“
Славена Койчева: „Аз съм студентка трети курс, специалност право в Софийския университет. Бях част от първата фаза на окупацията, организирана от ранобудните студенти. Тогава бяха налице катализатори на гражданска енергия и автентичност на идеята за обновяване на морала и модела на управление. Настоящата окупация опорочава постигнатото и отстъпва по своя идеологически заряд. Според вас оправдано ли ще бъде полицейски части да нахлуят на територията на университета?
Любослав Цветанов: „Студент съм по право в Софийския университет, трета година. Харесвам това, че сте независими и че свободно може да се изкаже мнение при вас. Искам да изразя позицията си против окупацията. Това е модел, доказал своя неуспех, модел дето само пречи, а не помага. Управляващите не се интересуват от окупацията, тя не пречи на тях, а на останалите студенти. Не това е начинът. Окупацията трябва да е единна, да е на място, да е точна. Софийският университет не е мястото, Народното събрание е мястото.“
Десислав Петров: „Ето защо трябва да има мажоритарни избори: в момента имаме само 4 депутата. Ще кажете – как така. Ами има 4 партии с 4 лидера. Ако на някой от тези хора от съответната парламентарна група му е мила политическата кариера, той или тя ще прави това, което лидерът каже. Защо са ни тогава останалите 236 идиота?“
Бисер Ангелов Карагеоргиев: „Най-лошото е, че абсолютно не виждам светлина в тунела, т.е. Не виждам коя политическа сила или индивидуална личност, която да може да поеме властта и да подобри положението на България, на хората, които живеем тук. Всичко вкупом – и политици, и институции, и Здравна каса, например, полагат огромни усилия да бъде намален драстично броят на населението. Единственият изход, който виждам, е да обявим война на някоя от Великите сили, която естествено да загубим, и да бъдем колонизирани. Защото не можем да си внесем управляващи от чужбина, нали?!“ Слави коментира, че е мислил по въпроса, засегнат от зрителя, но по Конституция не е възможно, а Тошко изрази мнение, че мислейки в тази посока, ще е “по-добре да затворим държавата“. Слави Трифонов съжали, че на един от най-сериозните проблеми, какъвто е демографската криза, никой не обръща внимание.
Филип Станев прочете мнението на Даниела Петрова: „Вие от шоуто сте поддръжници на един диктаторски режим на Станишев, дърпате България назад към мракобесието, отявлени защитници на Станишев сте и въпреки че обявихте ОСТАВКА за правителството, след това поканихте Манолова и Станишев без публика, за да им осигурите медиен комфорт, абсолютно безпринципно с лъжливото обяснение, че уж така щяло да бъде по-спокойно. Не ви ли е срам?“ На нейните думи отговориха водещият и сценаристите, като припомниха, че покана за участие бе отправена към 13 души, които „активно участват в управлението на държавата“, но от всички тях поканата приеха единствено тези. Слави припомни, че голяма част от въпросите към тях „бяха изключително неприятни“.
Иван Кулеков изрази своето становище, че рядко се дава думата на опонентите на БСП, и пожела да прочете част от писмото на Ивайло Калфин, който беше от БСП, но сега заедно със съмишленици прави отделна листа. Писмото е обръщение към неговите другари, каза Кулеков и цитира: „Можем ли да кажем, че само другите са виновни, а ние не сме? Каква е цената на компромисите, които се правят заради коалиции, заради бизнесмени с много власт и пари, заради лични конфликти и амбиции?“ Има хора, които задават правилните въпроси – каза Кулеков и добави, че те са смятани за отцепници и за предатели. „Това е една от причините да сме на това дередже“, коментира сценаристът. По думите му Калфин показва, че не иска да бъде част от „тази свинщина“, а иска да привлече и други хора, които съзнават своята вина за управлението през последните 25 години. Кулеков заяви, че подкрепя разумните хора, а за него Калфин е такъв.
Слави Трифонов се обърна към колегите в студиото с въпроса: „Толкова ли е трудно да живеем нормално?!“ Тошко Йорданов отговори така: „Трудно е, иначе нямаше да си го задаваме този въпрос. Аз поне си мисля, че историята и обществата се движат циклично. Тоест, има натрупване на събития, случки, хора, стига се до криза, след което нещата започват малко по малко да се оправят. Стига се до точка на пречупване.“ Йорданов не се нае да прогнозира кога ще настъпи този обрат.
На въпроса „Толкова ли е трудно да живеем нормално?!“ отговори и Иван Кулеков: „Аз мисля, че не е трудно да живеем нормално, ако живеем с чувство за достойнство и за чест. То ще предизвика и нормалността. Ако имаме достойнство и чест, ние никога няма да допуснем такова управление, няма да допуснем във всяка една сфера от живота тази помиярщина, която цари. Всичко е въпрос на достойнство и чест. Нациите, които имат достойнство и чест, живеят нормално.“
„Защо сценаристите са толкова настръхнали срещу Бареков и неговото движение?“ – на този въпрос на зрител отговори Иван Кулеков с думите: „Защото чуваме такава демагогия, която аз съм чувал преди 30 години. Същото е. Каквото е обещавал Тодор Живков, сега го чувам от Бареков.“
Кулеков подкрепи тезата си с красноречив цитат от реч на Бареков: „Когато пътувам в страната и виждам бедните хора, аз плача. Имам богати приятели, те ме помолиха да кажа – и ние плачем, когато виждаме бедните. (…) Моите пари ще бъдат преведени по сметката на „България без цензура“. Тези пари аз ще ги сложа, за да работя за бедните. А можеше тези пари да са за образованието на сина ми или да си купя и аз яхта.“ Иван Кулеков продължи с обръщение към лидера на „България без цензура“: „Бареков, аз съм 40 години журналист. Живея в панелен апартамент, закупен от майка ми и баща ми преди 40 години. Ти си 12 години журналист. Как може да си купиш яхта, бе, човек?! Кажи ми как ги правиш тези неща?“
В ефира бяха представени още мнения на зрители:
Петър Караиванов: „Разделяй и владей! Поне аз това виждам. НС и управляващите БСП, ДПС и АТАКА умело прехвърлиха протестните действия пред СУ. А ГЕРБ и РБ клъвнаха и се опитаха да извадят дивиденти от собственото си политическо късогледство. Колко е тъжно когато нЕкои политически субекти се опитват да вадят дивиденти на гърба на студентите, вместо да свикат протести под партийните си знамена. Очевидно страхът, че под знамената никой не е останал, е причина за тези тактически маневри. А сега, Паисий да ме пита поради что се срамувам да се нарека българин!“
Павел: „Българският народ толкова ли е заспал, че започнахме един друг да се ядем, и защо студентите окупират сградата си, след като няма депутати там? Аз мисля, че са сбъркали мястото си за изява.“
Симона: „Аз се чувствам много объркана от положението в страната. Ако не съм български гражданин, след всичко, което става тук, ще реша, че това е държава от третия свят с корупция, протести, полицейско насилие, самозапалили се хора и още. Никога не бих посетила такава държава. Та все пак да ви задам един въпрос – За кого да гласувам, като си мисля, че всички лъжат и крадат и гледат само собствения си интерес?“
Иван Иванов: „Здравейте, писна ми животът ми да бъде разменна монета в българското политическо НЕщастие! Писна ми, като гражданин на държава, член на ЕС, да бъда принуждаван да плащам фактури за стока, която не желая, като хипер сложната, 100% произведена в България, Топлинна енергия, писна ми да ми писва…“
Марин С.: „Направете нещо, не искам да живея в окупирана държава, не искам да ме управляват хора, свързани с политическия живот преди 10.11.89 г. Не искам да ме управляват хора, които се крият в сараите си. Не искам всеки ден все по-настоятелно да поглеждам към Терминал 2. Мисля, че е време тия политически идиоти да се махат от властта и най-сетне тая държава да тръгне нанякъде, но не надолу.“
В края на предаването Слави Трифонов сподели наблюденията си над телевизионния ефир, в който очевидно преобладава политиката. Затова и водещият пожела сценаристите да приключат предаването с нещо позитивно. Тошко Йорданов сподели, че вижда надежда в растящите „млади, хубави и умни деца, които Слава Богу са родени след 89-а година, не помнят комунизма, не помнят и мутрите… (…) и ако случайно не успеем да ги изгоним и изхвърлим от тая страна, тук ще бъде едно приятно място за живеене, след около 30 години“. От гледна точка на Иван Кулеков единственият оптимизъм идва от талантливите хора на България: „За една малка нация, те са изключително много!“, обнадеждено коментира сценаристът.