enbg

Милена Кънчева и Иво Атанасов, 18 октомври 2012 г.

18.10.2012 | коментара

Гости в „Шоуто на Слави“ бяха координаторът на гражданско движение „Помощ на лица с проблеми в развитието“ Милена Кънчева и нейният син Иво Атанасов, страдащ от аутизъм. През цялото време Иво беше изключително усмихнат и позитивен, защото както обясни сам: „когато човекът срещу мен се усмихва, ми е симпатичен.“

20-годишното момче учи право в НБУ и владее 4 езика: „Английски и гръцки език ги владея свободно, освен това зная основно ниво на френски и испански. Гръцкият език е по-различен, той много ми харесва и говоримо и писмено, освен това Гърция е една прекресна страна, която по нищо не отстъпва на незаслужено прехвалениете тропици“, обясни Иво и допълни: „Щастлив съм, в обучението си давам всичко от себе си и смятам, че именно затова щастието ми е заслужено.“

Ето как младият студент обясни сам на Слави диагнозата си: „Аутизмът се състои в нарушени социални умения. По рождение нервните ми връзки са усложнени, което е обосновано генетично и затова остава за цял живот и води до нарушени социални умения. Това значи, че изразявам и тълкувам емоциите по по-различен начин, което затруднява разбирането на уменията и във входяща и изходяща посока води до погрешно разбиране на поведението. Но пък природата ме е компенсирала с много добра мама.“

Иво обясни, че гледа на керамичните си произведения като на приятели: „те не са красиви, защото аз съм ги сътворил, а аз съм ги сътворил, защото те са красиви“. С истинските приятели общуването му се усложнява, защото е много взискателен, обясни майка му: „Трудно изслушва хората. Обича да говори на хората, а не умее да разговаря с тях. Много често той може да говори дълго и всички трябва да го слушат, обаче ако вие му говорите, може и да не ви отрази. Той наизустява поведението на хората и го повтаря, доколкото му е възможно. Обикновено, ако някой го заговори, той отговаря адекватно. Но трябва страшно много търпение да има човек, за да може той да му повярва и да му стане приятел.“

Милена Кънчева разказа през какви етапи е преминала след като е научила за диагнозата на сина си: „Първият проблем, с който се сблъскват родителите, когато научат диагнозата, е това да преодолеят вината. След това минаваш през гняв и ярост, докато в един момент осъзнаваш, че е най-добре оттук нататък да действаш, да гледаш напред и да правиш каквото трябва.“

Милена разказа и как върви конкурсът „Познавам аутист“, обявен от нея миналата седмица: „Има много трогателни писма и много хубави разкази. Пишат ни и деца в 6-ти клас и младежи в 11-ти клас, лели, майки…“ Според нея, говоренето за този проблем, е полезно за обществото. Тя каза, че в България има около 16 хиляди деца с аутизъм, но все още няма точна статистика. Важното нещо в случая е какво става с тези деца. Милена обясни, че въпреки липсата на национална стратегия, вече се правят неща в тази насока, като ранен скрийнинг и дневни центрове.

Цялото предаване от 18 октомври 2012 г.