enbg

Академик Георги Марков, 20 февруари 2013 г.

20.2.2013 | коментара

Академик Георги Марков гостува в „Шоуто на Слави“ и сподели своите разсъждения, свързани с протестите в страната и оставката на кабинета „Борисов“. Той каза, че в момента на улиците е „изгубеното“ поколение. Поколение, което иска да живее в България по европейски и му е омръзнало от партийните боричкания и смяната на лидерите: „Ние мислехме, че преходът ще продължи 2, 3 до 5 години и ще видим едно светло европейско бъдеще. За жалост това не се получи. Аз разбирам гнева на тези млади хора. Крайно време е нещо да се промени – не само лицата, но и системата. Аз съм съгласен с твоите колеги, че трябва да има мажоритарна система.“

Относно търпението на българите и неговото изчерпване, академик Марков каза: „Българите изчакваме някой дълбоко да ни бръкне в джоба и тогава изскачаме на улицата и правим барикади… Чакаме нещо да се случи, но пряко – ние да бъдем потърпевшите. Не се усещаме като народ. Но и политиците злоупотребяват с търпението. Търпението е нещо добро, но и нещо не особено достойно. Ние сме търпелив народ, но когато ножът опре до кокала…“ Гостът направи историческо сравнение по отношение на разбирането за държава през годините: „Някога кралят-слънце е казал: „държавата – това съм аз“. След това казваха: партията – това е държавата. След това казахме: държавата – това сме ние. Избираме, много зависи от нас.“ Разликата между предишните големи протести и сегашните, според Марков, е, че този път другите партии няма да извлекат позитиви от народното недоволство: „Протестът е стихиен. Но за разлика от онази зима, 96-а – 97-а година, хората няма да допуснат опозицията да яхне техния гняв и да дойдат пък другите на власт.“

Мнението на академик Марков е, че хората искат справедливост, но продължава да цари безнаказаност: „Аз все се каня да напиша книгата „Рушителите на съвременна България“ за българския преход, тъй като, политиците взаимно се заканват словесно, … но се оказва, че никой министър или някакъв там депутат, или разни корумпирани типове, никой не се е озовал в затвора, те взаимно се пазят. Защото знаят, че по време на следващата власт те ще бъдат в опозиция – има една такава въртележка. Хората, от това са възмутени. Говори се много… и Бойко Борисов също обеща справедливост, но това не се случи.“

Според академик Георги Марков политиците трябва да разберат, че за хората демокрацията е важна, но по-важен е хлябът. Той даде исторически пример с друга световна стопанска криза – Голямата депресия (1929-1934 г.), когато министър-председателят Никола Мушанов е свален с преврат: „Мушанов се надява, че този народ на площада около храма „Свети Александър Невски“ ще се струпа за демокрация… Тъй като Кимон Георгиев затваря Народното събрание за 4 години, Кимон Георгиев забранява политическите партии… и България излиза от световната криза. А тогава Мушанов, водача на Демократическата партия, смята, че народът ще се струпа да прави демокрацията. Обаче народът избира хляба.“ С тези думи Марков посъветва днешните политици да разберат, че може и без тях, и без партиите им, но не може без хляб.

Вижте цялото предаване от 20 февруари 2013 г.