enbg

Стоян Мавродиев, 20 януари 2015 г.

20.1.2015 | коментара

Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев гостува в „Шоуто на Слави”. Той прие поканата на Слави Трифонов и отговори на множество въпроси, възникнали след като КФН глоби със 160 000 лева „Икономедиа” АД за публикации в издания на дружеството.

В самото начало на разговора Стоян Мавродиев отбеляза, че глобата е наложена на „Капитал” (издание на „Икономедиа” АД) заради нарушение на българския закон, свързан със злоупотребата с финансови инструменти, както и заради прилагането на европейската директива за пазарните манипулации. Мавродиев уточни, че КФН е регулаторен орган, който надзирава небанковия финансов сектор, какъвто е капиталовият пазар, където се търгуват акциите (Българска фондова борса). Председателят на КФН заяви, че глобата, наложена на „Капитал”, не е заради лично негово отношение към медията. „Аз даже харесвам вестник „Капитал”, каза Мавродиев и допълни, че чете анализите и коментарите на вестника от няколко години, защото в изданието има „добри и изключително подготвени журналисти”. Гостът приведе още един довод за това, че финансовата санкция не е свързана с негова лична битка с „Капитал”: „Правомощията за разследване не са мои, а са на зам.-председателя на Комисията, който е независим от мен, избран от парламента, не е мой служител или подчинен”. Мавродиев обясни, че зам.-председателят и администрацията му по закон не съгласуват своите действия с председателя. „Но аз не казвам, че не подкрепям техните действия”, допълни шефът на КФН.

Слави Трифонов попита своя гост дали не се глобяват избирателно медии и защо не е санкциониран вестник „Телеграф” за публикации от 17 и 20 юни 2014 г. Водещият цитира и конкретните заглавия на вестника: „Капиталът на КТБ помпан с пари на вложителите” и „Цветан Василев точи КТБ през свързани дружества”. „Може би защото тези вестници са на Пеевски – тях не искате да ги глобявате?”, попита Слави Трифонов. Стоян Мавродиев заяви, че не може да бъде обвинен във връзки с Делян Пеевски, тъй като по време на управлението на правителството на Пламен Орешарски срещу него е водена „поръчкова кампания” в „медиите, които се приписват на семейството на г-н Пеевски и близки до него”. Мавродиев отбеляза, че той и президентът Плевнелиев са били главни герои и в 30-минутен документален филм на TV7, „пълен с компромати и интриги”. Председателят на КФН заяви още, че по времето на кабинета „Орешарски” е бил подложен на пълна данъчна ревизия като физическо лице, продължила, по думите му, 8 месеца.

Приписваните му връзки с Пеевски Мавродиев нарече „манипулативна теза на глобените медии”. След това той обясни, че „Телеграф” не е глобен, защото в КФН не е постъпил сигнал срещу вестника. Без отговор обаче остана последвалият въпрос водещия: „Няма нужда да ви сезират, нали има европейска директива?”. Слави Трифонов припомни, че санкция (100 000 лева) от КФН получи дори и врачанският „Зов Нюз”, но не и медия, свързвана с Делян Пеевски. „Идентични нарушения – еднакви наказания”, демонстрира еднаквия аршин на КФН спрямо „Зов Нюз” и „Капитал” Мавродиев. Председателят на КФН обеща, че ако им сигнал и се установи нарушение на издание, свързвано с Пеевски, ще се подходи по същия начин, както към двете глобени медии.

На конкретния въпрос на Слави Трифонов защо е глобен вестник „Капитал”, Мавродиев отговори, че санкция е наложена за тиражирането на невярна информация, която би заблудила инвеститорите и те да започнат да продават или купуват неизгодно акции на котирани на борсата компании. Шефът на КФН заяви, че една от глобите е заради „фалшива, лъжлива информация” на „Капитал”, че СОФАРМА трябва да разпредели 30 млн. лв. дивидент, при положение, че дивидентът е 9 млн. лв. На забележката на Слави Трифонов, че в статията пише за 9 млн. лв, Мавродиев отговори, че е имало първоначална публикация със сумата от 30 млн. Съмненията около този въпрос накараха водещият Слави Трифонов да поиска телефонна връзка с Галя Прокопиева – изпълнителен директор на „Икономедиа” АД. Тя заяви по телефона, че статията е за 9 милиона дивидент, който трябва да разпредели СОФАРМА. „Каква е работата на г-н Мавродиев да ни глобява за това? Тази статия е излязла след борсовата сесия, не е повлияла на никого, никой няма никаква претенция. Той просто използва абсолютно всяка възможност, за да ни глобява”, заяви Галя Прокопиева. Тя изрази становище, че работата на КФН не е да разследва медии и отбеляза, че КФН са „ровили” какво е писала във фейсбук.

След включването на Галя Прокопиева по телефона, Стоян Мавродиев заяви, че тя е изрекла лъжа в ефир, тъй като в статията пишело 30 милиона лева, а не 9 милиона и това, по думите му, може да се види в приложената като доказателство по делото публикация. Стоян Мавродиев заяви още, че КФН не е цензор и работата на Комисията не е да се занимава с разследване на медии, но заяви, че „всяко едно лице, което нанесе щети и наруши формулировката на закона за невярна и лъжлива информация спрямо публични компании, котирани на борсата” ще бъде санкционирано. В този контекст Слави Трифонов попита защо не е санкциониран Бойко Борисов за изказванията му по време на банковата криза миналата година. „Това не е наша работа, ние не отговаряме за банковата система. Ако е казал: „Теглете си парите от ПИБ!” – това е нарушение на закона и щеше да бъде глобен”, заяви Стоян Мавродиев.

Председателят на КФН обясни, че „Капитал” са глобени и за статии, свързани с миналогодишната ситуация с ПИБ. По думите му „Капитал” са глобени, защото са написали, че конкретна компания е изтеглила голяма сума пари от ПИБ, при положение, че визираната компания няма въобще сметка в тази банка. „Капитал” е глобен и заради твърдението, че друга компания е изтеглила големи средства от сметката си в ПИБ, а при проверка на КФН се оказало обратното – компанията е внесла пари, обясни Мавродиев. Гостът на Слави даде пример, че наказания за пазарни манипулации има в много страни – сред тях той посочи Франция, Германия и САЩ, където обаче глобите били в милиони. Мавродиев сподели, че във въпросните страни има дори възможност за понасяне на наказателна отговорност – лишаване от свобода.

Стоян Мавродиев отрече пред Слави Трифонов КФН да е глобявала „Капитал” за отказа си да назове източниците си на информация. Според Мавродиев санкцията от 10 000 лева е за „неоказване на съдействие”. „В кореспонденцията към тях ние изрично подчертаваме, че те могат да не разкриват източниците си и това е тяхно право”, заяви Мавродиев.

Слави Трифонов постави пред госта си и лансираната теза, че атакува „Капитал”, „Mediapool” и „Биволъ”, защото тези медии единствени публикували информацията, че Стоян Мавродиев е бил призован като свидетел по делото Брендо като „правен консултант в схема за пране на пари от наркотрафик”. Стоян Мавродиев заяви, че това е клевета, която опровергава от 2-3 години и довери, че заради нея води наказателно дело срещу Иво Прокопиев в Софийски районен съд и граждански дела срещу „Икономедиа” АД.

Председателят на КФН призова Прокопиев и „Икономедиа” АД също да търсят правата си в съда по повод наложените глоби на „Капитал”, а не „да организират протести, да твърдят, че са нарушени правата им, да фабрикуват компромати”. „Ние сме правова държава, има съдебно обжалване, дотогава не се плаща нито един лев от тези санкции. Ако докажат правотата си – тези актове съдът ще ги отмени, ако обаче бъдат потвърдени – ще ги платят”, завърши председателят на КФН Стоян Мавродиев.

Цялото предаване от 20 януари 2015 г.