enbg

Рожен

16.7.2015 | коментара

Тагове:

На 16 юли предаването беше посветено на Родопите. Това е първото от видеата, заснети от Иван Кулеков, които бяха излъчени същата вечер.

„За родопчани Рожен е като храм“, казва Валентина Василева и споделя, че много обича фразата на Екзарх Стефан Български: „Всички планини се стремят с върховете си кой от кой по-високо да достигнат до Бога. Само в Родопите Господ слиза“. Тя разказва, че нещо такова се случва и на „Рожен“ и всеки, който е стъпил там, го усеща със всичките си сетива.

Валентина разказа още, че съборът „Рожен“ е на 117 години и първоначално е бил политическо събитие. Поводът за него бил да се съберат хората от двете страни на границата, за да отпразнуват Свети Пантелеймон. Заслугата била на Отец Ангел Инджов, който измолил от турските власти поне веднъж в годината да отворят границата, така че да е възможно изкуствено разделените български родове от двете страни на границата, която пресича Рожен след решенията на Берлинския конгрес през 1878 г., да могат да се съберат на празника.

Валентина Василева разказа и вълнуващата история за един особено паметен събор – този от 1908 г., когато турското правителство дава амнистия за комитите – участници в Илинденско Преображенското въстание от 1903 г. Тогава, до вечерта, от планината слизат трима от най-известните родопски комити: Лютата, Лакудата и Хвойно Войвода със своите чети. И понеже са ненадминати гайдари, започват надсвирване през цялата нощ, а хората покрай тях плачат и пеят.

Таня Марева разказа за събора на Рожен от 1961 г. Освен присъствието на известни имена като Тодор Живков, тогава се създава и емблемата на събора – 100-те каба гайди на Апостол Кисьов. „С мотоциклета си той обикаля всички самоуки гайдари в Смолянски окръг, дава им „една родопска китка“, която да изпълняват на Роженските ливади, настройва на място гайдуниците им, за да се получи синхронът и правят единствена репетиция навръх събора.“ – разказа Таня Марева.

Валентина Василева сподели, че на тазгодишния събор „Рожен“ гайдите ще бъдат над 350. По думите й сега ще има много повече участници – през 2006 г. изпълнителите са били общо 6000, сега ще има 8100 народни изпълнители, групите са двойно повече от преди, танцовите състави са десет пъти повече, като през 2000 г. са участвали 10 танцови ансамбъла, а сега ще са 110. С много възторг Валентина Василева коментира събора така: „Вижте сега, като стъпят толкова хора на едно място, с еднаква идея, с еднакво настроение, облечени в народни носии – знаете ли, че на ансамбъл Гела са на над 200 години! – те са от бабите и дядовците! (…) Това е велико преживяване, което никой българин не трябва да пропуска в живота си!“

В края на видеото Валя Балканска говори така: „Народът да се събере и да се повесели. Омразата да я забравим поне в тия три дни. Да се поздравяваме винаги с изправена глава, че сме българи!“

Видеото е част от специалното издание на „Шоуто на Слави“, посветено на Родопите.