enbg

Надежда Нейнски, 17 май 2013 г.

17.5.2013 | коментара

Като един от трудните моменти в кариерата й беше оценена настоящата политическа ситуация от Надежда Нейнски – едно от лицата на СДС, бивш външен министър на България и настоящ евродепутат от листата на Синята коалиция. Видимо огорчена от това, че няма дясна партия в следващия български парламент, Нейнски коментира какво показват според нея резултатите от изборите: „Това е един мълчалив вик на отчаяние от страна на хората, които преизбраха партии, които преди отрекоха. Те препотвърдиха и вот за политическата сила, която 4 години ги управляваше по такъв начин, че хората излязоха на улиците. В някаква степен това е огромен протест, наистина едно мнозинство от хора не гласува, но тези, които гласуваха, според мен, искаха да накажат десницата – и с основание.“

По отношение на голямата тема за това, което се случва в дясното политическо пространство в България, Нейнски каза, че то продължава все повече и повече да се разделя. Затова и хората са поставили такава безапелационна оценка на абсолютно всички десни политици: „Много от партиите поставиха като основна цел да минат 4 процентната бариера. Даже някои от по-малките и тази цел не си поставиха, а си поставиха за цел да минат един процент. И ако се поставиш от страната на хората, те си казват така: наистина, в голяма част от програмите на тези партии имаше много сериозни идеи, имаше визионерство, имаше неща, които наистина ще променят България. Но хората си зададоха следния въпрос: добре, ако минат 4 процента, с тези 10, 12 или 14 депутата – те ще успеят ли да ги случат тези идеи? И отговорът, дори за хора, които не се занимават с политика е, че няма как да се случи. И в един момент те си казаха – вие ни лъжете, защото всичко това, което ви вярваме, че ще промени България, вие нямате силата да го случите.“

Според Надежда Нейнски хората имат сериозно очакване за единение на десницата – създаване на единен политически субект: „Много хора могат да харесват един човек – примерно мен, но ако те не виждат в мен възможността да направя реална промяна, те няма да ме подкрепят.“ Тя е на мнение, че харизмата трябва да е съчетана с отбор: „Аз самата съм екипен играч и мога да бъда част от някаква промяна, ако бъда в отбор.“ За да успее една партия да донесе положителна промяна, според Нейнски са нужни идеи, визия, стратегия, кураж и колективно усилие.

Евродепутатът уточни, че не иска да прави поредната политическа формация, защото това според нея ще допринесе още повече за разцеплението в дясното пространство. Събирането на нови десни партии в СДС за нея не било работещо. Нейнски заяви, че разговорът в десницата трябва да продължи, но трябва да се стъпи първо на наследството, на миналото и на оценката му. Тя каза още, че въпросното разцепление е дало своята заслуга за това ГЕРБ да получи легитимация и в Европа, а настоящето радикализиране на българите отдаде на липсата на доверие в институциите.

Надежда Нейнски сподели впечатленията си от настоящата политическа ситуация: „Младите хора искат абсолютно различни неща. По различен начин да се прави политика и икономика. … Те говорят с език, който на моменти е непознат за нас. Как да отговорим със старите клишета, с новите кръгли маси?… Те точно това отрекоха“

На въпрос на Слави какво мисли за спрягания за бъдещ премиер Пламен Орешарски, който заемаше поста зам.-финансов министър по времето на кабинета Костов, когато тя беше външен министър, Надежда Нейнски отговори, че двамата имат различни граници за приемливото и неприемливото, различна ценностна система и тези неща са ги разделили. За това дали би бил полезен, тя коментира така: „Той ще бъде един наемник. Аз, лично, не бих била наемник. За него очевидно е ок.“

Като основен политически проблем на предишните управляващи Нейски определи това, че са управлявали с неясно мнозинство. Слави и Надежда Нейнски припомниха, че ГЕРБ направиха правителство на малцинството, но са гласували законите с различни мнозинства, допълвани от различни хора от тогавашните партии от ЕНП. Онова, което оставило лош привкус на хората, според Нейнски, е, че това са неясни мнозинства, които не обслужват обществени и държавни интереси. Изказаното по дипломатичен начин от Нейнски, Слави преведе като пазаруване и уточни, че мнозинствата всъщност са били много ясни. „Сега не е важно какво ще бъде правителството, а какво ще бъде мнозинството, което ще го подкрепя. Трябва да има много ясно мнозинство и много ясна политическа отговорност.“ – коментира евродепутатът. В заключение тя сподели, че се чувства се като в `94 – `95 г., по време на правителството на Беров – не й е много ясно какво се случва в държавата.

Цялото предаване от 17 май 2013 г.