enbg

Как изглежда България в очите на Европа и света?

10.10.2018 | коментара

Филип Станев, Иван Кулеков и Слави Трифонов коментираха днешната пресконференция, на която бе обявено задържането на Северин Красимиров за жестокото убийство на журналистката Виктория Маринова и на която премиерът Бойко Борисов критикува журналистите. Според тях убийството на Виктория Маринова е станало повод за острите изказвания в Европа и света по отношение на България. Но причината е това как изглежда България отвън – със заеманато 111-о място в класацията по свобода на словото, с над 150 неразкрити поръчкови убийства за периода на прехода…

„Днес стана ясно, че убиецът, садист, изнасилвач най-вероятно е заловеният в Германия Северин Красимиров. Дотук добре. Защото има изгледи да има възмездие и справедливост за това брутално убийство. Но защо министър-председателят беше обиден? Много сърдит изглеждаше. Гледах му пресконференцията – аз толкова обиден човек рядко съм виждал. Само за един такъв се сещам – Иван Костов, който се обиди на българите и така изчезна, че още го няма. Ама Бойко Борисов е по-голям. Той се обиди не само на българите. Обиди се на европейците, на Европейската народна партия, на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш… Абе, обиди се на целия свят. Добре че още нямаме среща с извънземните, че щеше да се обиди и на тях. Истината обаче е тази, която казахме снощи. Че политическата класа и нейният най-виден представител Бойко Борисов не правят разлика между повод и причина“, коментира Слави Трифонов и се обърна за мнение към Филип Станев и Иван Кулеков.

„Той представи, че той и държавата, в неговите очи, са едно и също нещо. Той се обиди. Тази обида беше смесена с едно, меко казано, намекване към българските журналисти да не очернят по този долен начин, по който най-вероятно те са очернили България, според премиера. Като той после усети, може би, че отива в грешна посока и каза – медиите са първата власт, не са четвъртата власт.“ – каза Филип Станев. Сценаристът изтъкна и друг, според него, по-важен факт: „Премиерът Борисов не просто се обиди на европейските си партньори, той не просто се обиди на българските журналисти, а той им се скара. … Реакцията, която има в ЕС, реакцията на българските журналисти, реакцията на голяма част от българското общество, реакцията в социалните мрежи, допускаше варианта,… една много голяма група хора, които – голяма част от тях са на отговорни постове в Европа, голяма част от българските журналисти и голяма част от българското общество, допускаше този вариант – това престъпление да е свързано с нейната работа (б.р. на Виктория Маринова). Обаче премиерът забрани на медиите да разследват, да изказват мнение, с днешното си поведение.“

Своето мнение изрази и Иван Кулеков: „Аз мисля, че причината всички тези хора от ООН, Европа, да вземат отношение по този случай, е защото те не вярват, че институциите в България работят. … И това недоверие, което има към България, той (б.р. – Борисов) за пръв път го видя. Той досега слушаше всичко, изпълняваше каквото му казват от Европа и смяташе, че с това гради положителен образ на България. Един подмазвач какъв образ може да изгради пред своя началник?! Той може да изгради само едно презрение. И това усетихме всички ние във всички тези изказвания.“

„Говорим за разликата между повод и причина. Че има натрупване. Това, което се случи. Убийството е криминално. Да, то е брутално и жестоко, но има много криминални брутални убийства в България. … Но заради това, че е на журналистка, излезе и друга теза. А пък тя преди това беше интервюирала тези двамата от Биловъ, пък се намесиха още един куп неща. И затова в Европа беше такава реакцията, защото тя е журналист. Но истината е, че това е повод“, подчерта Слави Трифонов.

Според Слави показателно е и друго: „Медиите и днес отбелязват какво точно се е случило, кой е този престъпник, къде е бил заловен, а не се опитват да разискват казуса – защо изведнъж някакви плочки станаха толкова важни, защо така изведнъж убийството на тази журналистка стигна чак до генералния секретар на ООН? Това изведнъж ли става? Това не става изведнъж. Това става с натрупване. Трябва да се случат много неща преди това, за да се случи подобно отношение и то от страна на целия свят към нас.“

„Към това 111-о място в класацията по свобода на словото, спокойно можем да добавим и над 150 въобще неразкрити поръчкови убийства в България за всичките години на този преход. А 9 от тези години се падат на премиера Борисов“, добави и Филип Станев.

„Напълно е загубено доверието на хората в държавните институции. Една банка се крепи на доверието на своите вложители, когато те изгубят доверие, те си изтеглят парите. Когато хората загубят доверие в държавата, те напускат държавата. Два милиона напуснаха България. … Ние всички – тези, които говорим по телевизора и тези, които гледат и гледаме телевизия, носим отговорност за всичко, което се случва. Отговорност, че избираме тези хора да ни управляват, отговорност, че ги търпим. И ние сме отговорни. И ако се лишим от това чувство на отговорност, нещата ще продължават по същия начин“, каза Иван Кулеков.

Цялото предаване от 10 октомври 2018 г.