enbg

Иван Гарелов,14 ноември 2016 г.

14.11.2016 | коментара

Журналистът Иван Гарелов гостува в „Шоуто на Слави“ и коментира резултатите от Националния референдум, който се проведе на 6 ноември 2016 г.

Гарелов анализира начина, по който политическите партии в България приемат гласуването на хората в референдума. Той очерта два „много интересни слоя“ – реакциите на малките партии и поведението на партиите с по-голямо представителство в Народното събрание: „От едната страна са малките партии, защото те се страхуват, че ако се въведе мажоритарния вот няма да бъдат самостоятелно представени. И те вият остро против признаването на резултатите от референдума. Техният аргумент – че няма да има достатъчно представителност в парламента на всички слоеве.“ Според Гарелов обаче, дори да има уедряване и да има две по-големи и няколко по-малки партии, това не е беда, защото води до политическа стабилност. „От една страна сме недоволни от това, че има 21 кандидати за президент, но не ни пречи това да има 50 или 100 партии и партийки. Защо трябва да има 10 леви партии, каква е идеологическата разлика между тях?“, попита журналистът.

Като лицемерна определи Иван Гарелов политиката на по-големите партии, които се опитват да използват референдума, да се прилепят и да се пришият към него: „Те усетиха, че може би имат някаква полза и те искат ползата да е двояка. От една страна – да използват славата на успеха на референдума, защото той е безспорен. Някак си, ако може и те да вземат от тази слава. И от друга страна – така да променят закона, че да могат при едни следващи парламентарни избори те да бъдат отново отпред, отново те да вземат властта.“ На тази прогноза Слави Трифонов отговори с думите: „Нищо няма да променят, защото волята на народа е ясна.“

Иван Гарелов сподели със Слави два цитата, които илюстрират отношението към референдума.

Проф. Михаил Константинов, „специалист по всичко“, 20 юни 2016 година:
„Референдумът, иницииран от Слави Трифонов, който ще се проведе едновременно с президентските изори през есента, ще се провали.“

Проф. Антоний Тодоров, политолог, 12 ноември 2016:
„Но защо сме убедени, че независимо от резултата, мнозинството винаги има право? (…) Мнозинството не винаги има право. (…) Демокрацията не е власт на мнозинството, а баланс между институциите.“

След това Гарелов цитира и мнение от сайта на журналиста Иван Бакалов, който прогнозира следното на 7 ноември 2016 г.: „На едни парламентарни избори тези партии на статуквото ще пострадат, ако се появи нова партия, на основата на поддръжниците на референдума. И е въпрос на време такава партия да се появи. Дали Слави Трифонов ще влезе директно в политиката или ще подкрепи някого, но партия, която да размъти водата на останалите, ще се появи със сигурност.“

Последното мнение, което Иван Гарелов цитира, беше от 13 ноември 2016 година, на главния прокурор Сотир Цацаров: „Доколкото прочетох, гласовете, които не са стигнали, за да произведе референдумът целите си, са 12 -13 хиляди. Отговорност на парламентарно представените политически партии е референдумът да произведе този ефект, който би произвел, ако ги имаше тези гласове. Другото би било нелеп опит за загърбване на нещо, което се е случило и което съществува като политическа настройка сред населението, а то е нещо голямо.“

Въпреки това и Слави Трифонов, и Иван Гарелов предположиха, че ще бъде направен опит да се изопачи смисълът на референдума. Трифонов изрази съмнение че Върховния административен съд, до който бе подадена жалба от Инициативния комитет, би взел решение, различно от това, което е в услуга на политическата класа. Според Слави Трифонов обаче опитът да се изопачи референдумът ще бъде неуспешен, защото партиите „не могат да се изправят срещу 3 милиона и половина души.“

„Това, което се случи тези дни, ни изглеждаше невъзможно преди една година. Допреди една година ни се струваше, че народът е заспал, че няма да се случи. Ето, че изведнъж се случват неща, които изглеждаха невъзможни. Хората имат някаква граница на търпението“, завърши Иван Гарелов.

Цялото предаване от 14 ноември 2016 г.