enbg

Емил Георгиев, 20 декември 2018 г.

20.12.2018 | коментара

Като „нескопосан закон“ определи адвокат Емил Георгиев приетите окончателно от парламента текстове в Наказателния кодекс, според които уведомяването на избран от задържания близък за ареста му, може да бъде забавено с 48 часа. При децата този срок е до 24 часа. Според адвокат Георгиев „този тип законодателство започва да ни бомбардира все повече“, а „последният парламент е с най-ниското качество на приети закони“. Слави Трифонов се присъедини към това мнение и каза, че „в този парламент няма професионален капацитет“.

Адвокат Георгиев обясни, че 44-ият парламент е с най-малък брой юристи и призова депутатите „да се вслушват повече в съветите, които идват извън парламента“, каквито при тези промени са дошли от много страни, включително и от главния прокурор: „Дори и прокуратурата даде отрицателно становище. Това се случва за втори път, защото още през 2016 г. беше направен опит да се приеме този закон в този вид. Тогава прокуратурата пак даде отрицателно становище. Тази година отрицателните становища са две – на първо място, заместник-главният прокурор госпожа Богданова писа на Министерски съвет, който е вносител на законопроекта, а сега Сотир Цацаров е писал на Правна комисия, за да им обърне внимание, че те наистина творят законодателни недомислия.“

„Самата прокуратура казва: вие не сте определили критерий за кои престъпления ще става дума, вие не сте определили, че ако се забрани на едно лице да бъде информирано от задържания – то трябва да се посочи някаква алтернатива!“, продължи юристът и обърна внимание на друг аспект от законодателството: „Обикновено тези задържания у нас започват с прословутото задържане по Закона за МВР – 24-часовото в Районното. А в чл. 72 от Закона за МВР, имате право да се обадите. И там нямат право да ви го отлагат, да ви го забранят.“

Използването на европейска директива като извинение за тези текстове, според Георгиев, е пример за антиевропейско говорене: „А в самата директива се казва „може да бъде отлагано…“ – тоест, държавата не е длъжна да го приеме по този начин“, обясни юристът. По думите му освен липса на капацитет, тези промени издават и някакво „странно разбиране за наказателно право и наказателно-процесуално право“, според което задържанията се използват основно за оказване на натиск. Георгиев призова да се разбере, че „правото и справедливостта не стават единствено на цената на ограниченията“. Слави и гостът му поставиха под един знаменател промените в Наказателния кодекс и текстовете в антикорупционния закон, според които незаконно придобито имущество ще се отнема в полза на държавата и при прекратено наказателно производство. Според Слави тези закони могат да бъдат използвани като заплаха срещу политически противници или други неудобни за властта хора, което представлява рекет по законов път.

Адвокат Георгиев обърна внимание на поправките, касаещи непълнолетните: „Сега си представете едно дете, което е задържано и неговите родители не знаят. Какво ще направят те? Те ще започнат да обикалят, те ще се побъркат. Ще обикалят болниците, но в болниците нищо няма да знаят. Ще почнат да обикалят районните, но в районните няма да им дадат информация, защото това е забранено, тоест – отложено е. И ако се окаже, че е било по грешка – кой ще обезщети страданията, болката, страха, ужаса, стреса, на който ще е подложен един родител или роднините в семейството, за това, че детето е задържано? Няма да отговарят персонално тези, които са го причинили. Ще отговаряме ние, българските данъкоплатци, защото ще дойде една лавина от осъждания на България.“

Според Емил Георгиев адвокатурата е призвана винаги да взима отношение по тези въпроси, както и по случаи като станалото наскоро влизане на следователи и изземчици в адвокатска кантора, което, според юриста, е недопустимо. „Правосъдието не се яде и не се пие, но от правосъдието зависят нашите съдби – зависи това дали ние ще се сдобием с право, когато сме на правилната страна или ще трябва да понесем отговорност, когато сме сбъркали“, каза в заключение Георгиев и на финала цитира покойния Кристиан Таков: „Пазете правото, включително от закона и законодателството.“

Цялото предаване от 20 декември 2018 г.